דיוויד פרידמן מתקרב לישראל

שגריר ארה"ב המיועד קיבל את אישור ועדת החוץ של הסנאט האמריקני. כדי להגיע לישראל תצטרך גם מליאת הסנאט לאשר את המינוי.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"א באדר תשע"ז

דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן
Reuters

ועדת החוץ של הסנאט האמריקני אישרה הערב (חמישי, שעון ישראל) את מינויו של דיוויד פרידמן לשגריר ארצות הברית בישראל.

12 חברי סנאט תמכו במינוי פרידמן לשגריר ותשעה התנגדו. המינוי טעון כעת את אישורה של מליאת הסנאט.

שדולת השמאל הפרו-ישראלית ''ג'יי סטריט'' זעמה על החלטה ועדת החוץ בסנאט לאשר את את מינוי פרידמן לשגריר בישראל. "הצבעת וועדת החוץ של הסנאט חשפה התנגדות חסרת תקדים למינוי דיוויד פרידמן לשגריר ארה״ב בישראל", אמרו בשדולה.

''ההתנגדות לה זכה מינויו של דיוויד פרידמן בוועדת החוץ של הסנאט היום היא חסרת תקדים. מינוי זה הוא המינוי הראשון אי פעם לתפקיד זה שמאושר ברוב כה דחוק, העובדה שתשעה סנאטורים הצביעו נגד המינוי די בה כדי להיווכח שפרידמן אינו ראוי לכהן בתפקיד כה חשוב וכי הבחירה בו היא רעה. ההצבעה מראה כי ועידת החוץ של הסנאט שמעה את הקולות שהגיעו מכיוונם של דיפלומטים מנוסים, של אמריקנים פרו ישראלים ושל הקהילה היהודית בארה״ב", הוסיפו בשדולת השמאל.

פרו פלסטינים מתפרצים לשימוע שנערך לפרידמן

בתחילת השבוע הגיעה לישראל משלחת רשמית של הקונגרס האמריקני, כדי לבחון מקרוב את העברת שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים, הן מבחינה מעשית בשטח והן מההיבט הפוליטי.

יו"ר ועדת המשנה לביטחון לאומי של בית הנבחרים, חבר הקונגרס רון דה-סנטיס, אמר במסיבת עיתונאים בירושלים כי הנשיא דונלד טראמפ הוא איש של מילה, כלשונו, ולכן יקיים את הבטחתו להעביר את השגרירות לבירת ישראל.

לדבריו, כניסתו של טראמפ לבית הלבן והגעת השגריר המיועד דיוויד פרידמן לישראל הם רגעים מרגשים במיוחד אחרי שמונה שנים ''לא פשוטות'' של כהונת ברק אובמה. "העם האמריקני נרגש לראות את השגרירות עוברת לירושלים אחרי חמישים שנה''.

חבר הקונגרס הבהיר כי ממשלת ישראל והעומד בראשה תומכים לחלוטין בהעברת השגרירות. "נפגשתי גם עם נתניהו וכולם היו בעד. אולי נתניהו המתין למינוי של השגריר החדש. לדעתי זו בעיה לוגיסטית''.

דה-סנטיס התייחס לאפשרות שהעברת השגרירות תגרור התפרעויות של ערבים בישראל. "אני לא יודע לצפות פני עתיד. אני יודע שיש יתרונות להעברה ואחת מהן היא האמת. אנחנו חייבים ללכת בדרך האמת שירושלים היא עיר הבירה. אין ויכוח כזה בכל העולם. אמריקה עומדת מאחורי בעלת הברית שלה ישראל. כמו שגינינו את ההחלטה של האו''ם אנחנו עומדים לצד החברים שלנו''.

השגרירות האמריקנית תמוקם ככל הנראה בשכונת ארנונה בירושלים, ליד מלון דיפלומט לשעבר, היכן שנמצאת כיום המחלקה הקונסולרית של שגרירות ארה"ב.

דה-סנטיס משוכנע כי העברת השגרירות לירושלים תגרום למדינות נוספות להוציא את השגרירויות שלהן מתל אביב. "אני לא יודע כמה מדינות ילכו אחרי הצעד הזה אבל אם אמריקה תעשה את הצעד הזה אנחנו נראה עוד מדינות מצטרפות'', אמר.

בנוגע לעמדתו של הנשיא טראמפ ואי תמיכתו בפתרון שתי המדינות אמר דה סנטיס: "העמדה של הנשיא היא לעשות גבולות הגיוניים בין ישראל לבין הפלסטינים. אנחנו נתמוך קודם בביטחון של ישראל ואם ישראל תתמוך בשתי המדינות נעמוד לצידה בכל אשר תחליט".