דפי צביעה לגני הילדים: בן רוקד בטייץ

ארגון חוש"ן מציע דפי צביעה לגיל הרך הכוללים מסרים מבלבלים על מיניות וזוגיות. הארגון נהנה משיתוף פעולה של משרד החינוך.

גיל רונן , ט"ו באדר תשע"ז

מי הבן?
מי הבן?
צילום: מיה ב.

אתר ארגון "חוש"ן: חינוך ושינוי" מציע דפי צביעה לגיל הרך הכוללים מסרים מבלבלים על מיניות וזוגיות.

בחלק מהציורים נראות משפחות אבא ואמא רגילות אולם באחרים מופיעים משקי בית חד-הוריים וחד-מיניים. אחת התמונות מראה בן (לכאורה) לובש טייץ של בלט ומבצע תנועה שנראית נשית, לצד בת.

באתר נאמר כי "ארגון חוש"ן, מרכז החינוך וההסברה של הקהילה הגאה בישראל, פיתח מערך הכשרה מקצועי ומקיף בנושאי משפחות הקשת וזהות מגדר. המערך פוּתח בעקבות פניות חוזרות ונשנות הן מקרב הורים ממשפחות הקשת, הן מקרב צוותי חינוך לגיל הרך. מערך הפעילות מומלץ על ידי שפ"י (השירות הפסיכולוגי הייעוצי במשרד החינוך) ועל ידי האגף לחינוך קדם-יסודי במשרד החינוך".

אבא ואבא, רקדן (?) בלט
צילום: מיה ב.

האתר – שככל הנראה לא עודכן בשנה האחרונה – מציין כי "לפני זמן קצר התקיימה פעילות למאות גננות וסייעות, בהיקף כלל-עירוני בהרצליה. פעילות זו הייתה הראשונה בסדרת פעילויות שהארגון מקיים לצוותי החינוך לגיל הרך".

נראה כי העמותה זוכה לשיתוף פעולה נרחב של משרד החינוך. על פי האתר, רשימת לקוחות העמותה במשרד החינוך כוללת את השירות פסיכולוגי ייעוצי (שפ"י) בתל אביב, שפ"י ראשון לציון, שפ"י בת ים, שפ"י אשדוד, שפ"י רמת גן, ושפ"י עכו וגליל מערבי.

כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, חוש"ן אף פיתח "קובץ הצעות אופרטיביות למורות ומורים בבתי ספר יסודיים ליצירת סביבה חינוכית רגישה" ו"קובץ הצעות אופרטיביות לגננות וסייעות ליצירת גן רגיש", בהם נאמר כי "כדאי לבדוק עם ההורים באיזה אופן הם היו רוצים שתפנו אליהם (אימא ואימא, אמא ומאמא, אבא ודדי...). הציעו 'מקבלי שבת' במקום 'אבא ואימא שבת'".

עוד מומלץ שם לאמץ "התייחסות חיובית ומאפשרת גם כלפי ילדים המתנהגים באופן שונה מהמצופה על פי המגדר שלהם... למשל, בן המדבר בלשון נקבה, מתלבש בבגדים 'של בנות', משחק רק עם הבנות וכד'.

ב"קובץ הצעות לצוותי חינוך לגיל הרך בנושאי מגדר ומשפחות הקשת" המופיע באתר חושן נכתב:

"הציגו לילדים מודלים להזדהות של נשים העוסקות במקצועות הנחשבים גבריים, ולהפך. שלבו דפי צביעה המציגים משפחות מגוונות ותפקידי מגדר מגוונים (הדגשה במקור, ג"ר)".

חוש"ן מציין כי "מערך הפעילות מומלץ על ידי שפ"י (השירות הפסיכולוגי הייעוצי במשרד החינוך) ועל ידי האגף לחינוך קדם-יסודי במשרד החינוך".

שאלנו את דובר משרד החינוך אם משרד החינוך שלם עם דפי הצביעה הללו, ואם הוא מסכים שדפים מעין אלו יופצו בקרב ילדים בגיל הרך ובתי הספר היסודיים. נביא את תגובתו לכשתימסר לנו.