דיון בכנסת: מה זו תרבות יהודית?

בוועדת החינוך התקיים דיון על לימודי תרבות יהודית בבתי הספר הממלכתיים. ח"כים העלו טענות קשות על אופי הלימוד הרחוק ממסורת ישראל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז באדר תשע"ז

בוועדת החינוך בכנסת התקיים היום (רביעי) דיון על תכנית לימודי תרבות יהודית בעקבות טענות רבות על הדרה של מורים דתיים ותכנים מסורתיים מתכניות הלימודים.

ח"כ יהודה גליק (ליכוד) שיזם את הדיון בוועדה אמר, "אני מצר על כך שצריך ללמד יהדות שונה בבתי ספר דתיים ובתי ספר לא דתיים. כשעיינתי בתכנים מאוד מאוד דאגתי בעשר השנים האחרונות יש תופעה של התחדשות יהודית היא קראה לעצמה יהדות פלורליסטית. אבל מתברר שזאת תופעה אדוקה בפלורליזם ולא מאפשרת למי שאינו פלורליסט להיכנס".

לדבריו בכירים בארגוני 'היהדות הפלורליסטית' מתגאים בהדרת חלקים נרחבים מהעם היהודי מאותם ארגונים, "ד"ר תומר פרסיקו ציין שאחד מהניצחונות היא שהצליחה להחדיר תרבות יהודית ישראלית. כל החברים בהתחדשות יהודית הם אשכנזים, אין כניסה למסורת היהודית. העובדה היא שרוב היהודים שלומדים באוכלוסיה הממלכתית הם מסורתיים במידה מסוימת ולכן מבחינתם הם רוצים לקבל את המגוון. כשקראתי את החומרים קראתי שמדובר במשהו מאוד מאוד מצומצם במקום ללמד את כל המגוון של היהדות בשלמותה".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) האשים כי יש ניסיון של תנועות רפורמיות להשתלט על מערכת החינוך, "אם אכן הדברים נכונים אנחנו נמצאים בפני תופעה חדשה - עושים מכרז ומי שזוכה מקנה את הנושא שעליו יהיה המכרז. מתברר שבשנים האחרונות התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות השתתפו במכרזים באופן כזה שלא היתה ברירה אלא שיזכו במכרז. נעשה כדי להשתלט על התכנים במשרד החינוך ולהשליט את התכנים הרפורמיים. בעוד כמה שנים התכנים יהיו רפורמים. החברה הישראלית אינה מעוניינת בזה. מי שמעוניין בממלכתי רוצה ממלכתי וחרדי רוצים חינוך חרדי".

העיתונאי יעקב אליאס מיתד נאמן אמר בדיון, "התנועות הפלורליסטיות השתלטו על המקצוע שמוגדר יהדות. משרד החינוך במכרזים מכוון ומוביל לכך שרק אלה יזכו במכרז. הדוגמא העיקרית היא – הקול הקורא להכשרת מורים מחייב אותם לעבור הכשרת מורים במכונים פלורליסטיים. רציתי לדעת אילו עוד מכונים ביקשו להתמודד, אבל לא נעניתי".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) דווקא תמכה במפמ"ר ויצאה נגד חברי הכנסת הדתיים, "יש פה שאלה של איזה חינוך יהודי אתם רוצים להנחיל במערכת החינוך הממלכתית? מדובר בתכנית חדשה שרוב באיה הם מסורתיים ולא דתיים, וחילונים שעד היום לא היה שום לימוד של יהדות. אני מברכת על תוכנית כזאת שחייבת לצעוד עם הזמן. אם יבוא רב ללמד את הבנות שלי הן יברחו מהשיעור. תהיו כנים על עצמכם. אתם לא יכולים לבוא עם תפיסות אחרות, ישנות ומיושנות וחשוכות וללמד את ילדינו".

אבנר פורת מארגון חותם אמר כי תכניות הלימוד הנוכחיות הן כפייה חילונית, "לא יעלה על הדעת שתהיה כפיה חילונית. ההורים ברובם רוצים מסורתיות ומדובר בהונאה של אותם הורים".

משה ויינשטוק, יו"ר המזכירות הפדגוגית, דחה את הטענות נגד המקצוע ואמר, "אני חותם על התכנית הזאת. תרבות יהודית ישראלית היא לא תוכנית רפורמית ולא אורתודוקסית. הם חומרים יהודים פשוטים של תנ"ך, תורה שבעל פה".

לדבריו עדיין לא נכתבו תכניות הלימוד, אבל כשיכתבו הם יכללו תכני למידה מכל הזרמים ולבית הספר תנתן אפשרות בחירה מתוך החומרים.

"התוכנית מחברת בין הילד לאגדות חז"ל, לפרקי אבות, זה נכון שהמורים מעבירים את התוכנית הזאת והתוכנית הזאת עוסקת כל שנה בערכים כמו תפילה – ט"ו בשבט, שמיני עצרת וסוכות. התלמידים בממלכתי יכירו את זה כי זה הסיפור שלהם כמו הסיפור של כולם. עדיין אין חומרי לימוד ויכתבו תוכני חומרי הלימוד", אמר ויינשטוק.