מלטה
מלטה קובי פינקלר

לאחר מאות שנים בהן שלטה ההזנחה בבית העלמין היהודי באיי מלטה, הוקמה מצבה על קברו של רבי אברהם אבועלאפיה.

רבי אברהם אבועלאפיה, היה מגדולי המקובלים בתחילת האלף הששי, ובעל 'החיד"א' מפליג מאד בגדלותו. בחייו סבל צרות רבות ורעות מאד, ולבסוף נאסר בבית האסורים שבמלטה ושם השיב את נשמתו לקונו, כשהוא נטמן בבית העלמין בעיר.

בארגון 'אהלי צדיקים' האמון על שיקום קברי צדיקים בארץ ובעולם סיפרו על השתלשלות האירועים: "לפני מספר שנים פגש יהודי את הרב ישראל מאיר גבאי, יו"ר 'אהלי צדיקים', וסיפר לו על מקום מנוחתו הנעלם של רבינו אברהם אבועלאפיה זי"ע הטמון אי שם באיי מלטה. הרב גבאי הכניס את מלטה לרשימתו, לשעת הכושר.

"שעת הכושר הגיעה, והרב גבאי שם את פעמיו למלטה, מגשש פה ושם, מתחיל לאתר את בית העלמין היהודי, ומתברר לו שקיימים כמה וכמה כאלה, העתיק שבהם עוד מימי בית שני. קיימים בהם מערות קבורה קדמוניים בהם טמונים יהודים אלפי שנים. הקהילה היהודית המלטית היא עתיקת יומין ומשתרעת על פני דורות.

הרב גבאי נועד עם ראש הקהילה היהודית המקומית שנדהם למראהו המוזנח והבטיח את עזרתו.

"החיפושים נמשכו והמאמצים עשו פרי. הציון הקדוש אותר. התברר שהסיפור כאן לא פשוט, הממשלה הורתה לפנות את בית העלמין הישן. 'אתרא קדישא' הוזעק והעתיק את בית העלמין העתיק לחלקה מיוחדת שהוקצתה לכך בבית העלמין החדש. מאז שוב הוזנח המקום ומחוסר טיפוח עלו בו חרולים וקמשונים.

"הרב גבאי לא השתהה, וכמיטב המסורת החל לטפל במקום, שיפוץ בית העלמין, הקים מצבה לכבודו של אותו צדיק וגדר מיוחדת לשמירה ולסימון תוואי בית העלמין".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו