ארה"ב תעמיד לדין מחבלת שישראל שחררה?

יו"ר ארגון שורת הדין מקווה שהמחבלת שסייעה לפיגוע בסבארו ושוחררה בעסקת שליט תעמוד לדין בארה"ב, "היא עשויה לקבל גזר דין מוות".

בני טוקר , י"ח באדר תשע"ז

הפיגוע בסבארו
הפיגוע בסבארו
צילום: פלאש 90

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, יו"ר ארגון שורת הדין, מקווה שהמחבלת אחלאם א-תמימי שהסיעה את המחבל שביצע את הפיגוע במסעדת סבארו ושוחררה בעסקת שליט, תוסגר לארה"ב ותעמוד לדין מחדש.

15 בני אדם, בהם שני אזרחים אמריקניים, נהרגו בפיגוע. משרד המשפטים האמריקני הודיע השבוע כי יבקש מירדן את הסגרתה של א-תמימי שהוכנסה לרשימת הטרוריסטים המבוקשים של ה-FBI.

"זו הפעם הראשונה שארה"ב פועלת להסגרת רוצחים של אזרחים אמריקאים בפיגועים שהיו בישראל, עד כה זה לא נעשה", אומרת דרשן-לייטנר בשיחה עם ערוץ 7. ''אמנם לפני 11 שנה הוקם במשרד המשפטים האמריקאי צוות מיוחד שתפקידו להביא להסגרתם של רוצחי אזרחים אמריקנים אבל זה הופעל רק נגד מחבלים באפגניסטן או קוסובו''.

''בשורת הדין פנינו כמה פעמים וביקשנו שהם יעמידו לדין גם מחבלים שביצעו פיגועים בישראל ורק לאחרונה הצלחנו במאבק", הוסיפה.

לדבריה, המחבלת שסייעה לפיגוע בסבארו עלולה לקבל גזר דין מוות בארה"ב, "ההחלטה לשחרר אותה כאן בעסקת שליט היתה שגיאה קטלנית. מתוך 16 מאסרי עולם היא ישבה 8 שנים בלבד והיום היא עושה ככל העולה על רוחה והפכה להיות מושא הערצה אצל רבים בירדן.

''היא מתראיינת בכל מקום וגאה במעשיה. ההאשמות נגדה בארה"ב הן על שיתוף פעולה בשימוש בנשק המוני כנגד אזרחי ארה"ב, עונש שגזר הדין עליו זה החל ממאסר עולם ועד עונש מוות".

דרשן-לייטנר מעריכה שארה"ב מנסה להעביר כאן מסר נחוש, "ארה"ב רוצה לבוא ולומר שהם לא יאפשרו לפגוע באזרחים אמריקאים בכל מקום בעולם והם יעמדו לדין כולל עונש מוות. אנחנו רוצים להאמין שאכן רוח חדשה מנשבת מוושינגטון ועובדה שכתב האישום זוכה כעת לפומביות".

חלק מהתמונות קשות לצפייה