הפרלמנט האירופי מצנזר את עצמו

מפַּחַד ה"פוליטיקלי קורקט", הפרלמנט האירופי מאפשר לקטוע דובר המזהיר מפני טרור איסלמי – אם הוא נשמע "שונא זרים"

הלל פנדל , י"ח באדר תשע"ז

הפרלמנט האירופי מצנזר את עצמו-ערוץ 7
האיחוד האירופי
פלאש 90

הפרלמנט של האיחוד האירופי אימץ כללים "פוליטיקלי קורקטיים" חדשים.

על פי הדיווח, היו"ר התורן, בכל ישיבת פרלמנט, מוסמך לקטוע דובר במקרה שהדובר נשמע נוקט בשפה "משמיצה, גזענית או עם אופי של שנאת זרים".

ישיבות הפרלמנט משודרות בשידור חי ברחבי אירופה, והתקנה החדשה מאפשרת ליו"ר לקטוע את השידור כל אימת שהוא שומע דברים שלא נראים לו תקינים.

נשיא הפרלמנט יכול אפילו למחוק מן הפרוטוקול האור-קולי את אותם חלקי-נאום אשר מכילים - לפי שיקול דעתו - השמצות, גזענות או שנאת זרים.

מאחר וטרם הוגדר מה בדיוק מהווה שפה "גזענית או עם אופי של שנאת זרים," התוצאה היא שחופש הביטוי של חברי הפרלמנט נפגע קשות, מאחר וכל מי שמזדמן להיות יו"ר יכול לנתק רמקול לפי שיקול דעתו האישית.

חוקרת מרכז גייטסטון מסבירה שהתקנה החדשה "פוגעת בלב-לבו של חופש ביטוי – כלומר, בזכותם של פוליטיקאים נבחרים לדבר בחופשיות. בית הדין האירופי לזכויות-אדם קבע שנבחרים אלה אמורים להיות מוגנים במיוחד. חברי הפרלמנט נבחרו כדי להשמיע את קולות בוחריהם בתוך מוסדות האיחוד האירופי. הגבלת חופש הביטוי שלהם היא לא דמוקרטית, מדאיגה להחריד ואורווליאני."

סביר להניח שהתקנה החדשה תהיה כלי נוח להשתקת חברי פרלמנט אשר לא נוקטים בנרטיב הפוליטיקלי קורקט של האיחוד האירופי", החוקרת הוסיפה.

מוקדם יותר החודש הסיר הפרלמנט של האיחוד האירופי את חסינותה הפרלמנטרית של מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת והמועמדת לנשיאות, מארין לה פן לאחר שהפיצה תמונות אלימות בחשבון הטוויטר שלה בניגוד לחוק, בהן תיעוד הוצאות להורג של דאע"ש.

לה פן נמצאת תחת חקירה בצרפת לאחר שב-2015 פרסמה שלוש תמונות קשות של הוצאות להורג של ארגון המדינה האסלאמית, אחת מהן של עריפת ראשו של העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי.

הסרת החסינות של לה פן משאירה אותה חשופה לתביעות כאשר החשד העומד נגדה הוא "פרסום תמונות אלימות", עבירה שהעונש עבורה יכול להגיע לעד שלוש שנים בכלא וקנס של 75 אלף יורו. מנהיגת הימין הקיצוני אף חשודה כי הוציאה במרמה 300 אלף יורו מהאיחוד האירופי.