'הקולניות - חלק מתחרות בין מואזינים'

חוקר ארץ ישראל מספר על עברם של המואזינים, מטרותיהם, הסיבה לשימוש הקולני ברמקולים, וגם על פרוטקשן שהוביל להנמכת דציבלים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב באדר תשע"ז

מלחמת מואזינים
מלחמת מואזינים
thinkstock

חוק המואזין שאושר לפני ימים אחדים בקריאה טרומית עורר בעבר וממשיך לעורר גם כיום סערה גדולה.

מנהיגי הציבור הערבי מספרים על הפגיעה של החוק במסורת המוסלמית ובעולם מציגים את החוק כהוכחה לכך שישראל היא אפרטהייד הרומס ודורס מיעוטים.

בשיחה עם חוקר ההיסטוריה של ארץ ישראל, איתמר צור, עלו בין השאר תקדימים, הקיימים או לא, לחוק המואזין במדינות מערביות וערביות.

בעוד המואזין קיים עוד מתקופת מוחמד הרי שהשימוש ברמקולים לקריאה לתפילה החל בראשית המאה העשרים, ולמעשה מדובר, מגלה צור, במעין תחרות פנימית בין מסגדים על ליבם ואוזנם של המאמינים.

"מטרת המואזין היא לקרוא לכמה שיותר אנשים לתפילה חמש פעמים ביום. כל מי שלא מתפלל, גם מוסלמים, סובלים מזה. זה דבר שמפריע. הבעיה הגדולה יותר היא בערים שיש בהם עשרים או שלושים מסגדים וכל אחד רוצה שיגיעו אליו ולכן נוצרת תחרות בין מסגדים מי יותר קולני ונוצרה חצי שעה של מואזין קולני".

על מטרת השימוש ברמקולים קולניים הוא אומר: "החובה היא להפיץ את דברו של אללא, שהבשורה תגיע לכמה שיותר אנשים. לדעתי, והדבר צריך עוד להיחקר, השימוש במואזין ברמה גבוהה נועד למטרה כזו, למלא את חלל האוויר בדבר אללה, לומר שאנחנו כאן, הנה דברו של אללא שהוא האמת".

צור מספר על תקדימי חוק מואזין בצורה כזו או אחרת במדינות ערב. "בקהיר עשו חוק שבו כל המואזינים חייבים לפעול באותה שעה. המטרה היא שלא לפגוע בציבור שלא מתפלל או כזה שלא רוצה להתפלל בשעה מסוימת. באינדונזיה יש ועדה שבודקת את הרעש. בהודו יש הגבלה של דציבלים. בניגריה יש הליך חקיקה מול מואזינים ופעמוני כנסיות. בישראל זה עושה יותר רעש כי יש קונפליקט יהודי מוסלמי".

לטעמו של צור סערת חוק המואזין נובעת מכך ש"חברי כנסת מהימין רוצים לנגח את הח"כים ערבים והח"כים הערבים רוצים להציג את ישראל כמדינת אפרטהייד שפוגעת במוסלמים".

לטעמו מדובר בסוגיה מוניציפאלית שאין לכנסת מקום לדון בה. הוא מספר בהקשר זה כי אנשי איכות הסביבה "לא מתעסקים עם זה כדי לא לפתוח תיבת פנדורה". עוד הוא מספר מגורם כלשהו שדיווח לו על כך ש"בקיסריה פנו לג'אסר אזרקה ושילמו בקשיש כדי שינמיכו את הווליום, וכשהפסיקו לשלם הם הגבירו את הרמקולים לגובה גבוה יותר...".

לטעמו "אפשר להגיע להבנות ברמה המוניציפאלית מקומית. אם רוצים לעשות רעש באום אל פאחם זה לא מפריע לי".

לדבריו חבר הכנסת אחמד טיבי מנצל את הסוגיה להכפשה של ישראל בעולם, ולשם כך הוא מדבר מעל בימת הכנסת בערבית, על מנת שהדברים ישודרו באל ג'זירה, ולשם כך הוא דרך על דפי החוק, אקט בעל משמעות מבזה במסורת המוסלמית. "הוא יודע למי הוא פונה. הכול מתוכנן".