ליגת העל נרתמת לטובת בית"ר ירושלים

אחרי עונש הפחתת שתי הנקודות שהופעל אמש כנגד המועדון הירושלמי, פנו ראשי קבוצות ליגת העל במסר: בטלו את העונש הלא ספורטיבי

נרי וייס - ערוץ 7 , י"ח באדר תשע"ז

טביב. מקבל תמיכה מקבוצות הליגה
טביב. מקבל תמיכה מקבוצות הליגה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

האם עונשה של בית"ר ירושלים יבוטל? אחרי שאמש פסק דיין בית הדין של ההתאחדות לכדורגל את הפעלת העונש על תנאי שעמד כנגד הירושלמים, עונש של הפחתת שתי נקודות ממאזנם בגין קריאות גזעניות, היום (חמישי) נראה שהדרך לביטול העונש נסללה.

במקביל להגשת ערעור הירושלמים לבית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל, החלו להתבטא ראשי קבוצות ליגת העל כנגד העונש הכבד, כשאלה אמרו כי יש לבטל את העונש הלא ספורטיבי.

כבר אמש בדיון שהתקיים בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל, פנה תובע ההתאחדות לכדורגל עו"ד ניר רשף, בבקשה שלא להפעיל את העונש על תנאי שעמד כנגד הירושלמים, מאחר שהבעלים טביב מנסה בכל כוחו להילחם בקריאות הגזעניות וכי עונש זה משמעותו דחיפה ומתן פרס לגזענים.

באופן מפתיע לא אימץ הדיין ליובין את חוות דעתו של עו"ד רשף, דבר שנחשב לנדיר ביותר.

בצר לה פנתה בית"ר אל יתר קבוצות הליגה בבקשה לשלב איתה יד בערעור ולהצטרף אליה במחאה כנגד העונש שפוגע קשות בערך הספורטיבי, ואלה נענו לכך היום.

מי שעשה זאת כבר אמש, בשעת ערב מאוחרת היה בעלי מועדון הכדורגל של הפועל כפר סבא סתיו שחם, שכתב בחשבון הפייסבוק שלו כי "קריאות גזעניות הן תופעה בזויה שעלינו להילחם בה. יחד עם זאת, כתב שחם, "הפחתת שתי הנקודות לבית"ר זו פגיעה בספורטיביות ובתחרותיות של ליגת העל, פגיעה ברוב המוחלט של אוהדי בית"ר שאינם נותנים יד לתופעה החמורה הזו".

"אתמוך בבקשת הערעור של בית"ר בבית הדין העליון ואני מקווה שגם שאר בעלי המועדונים בליגת העל יתמכו גם הם", כתב שחם.

ואכן היום הצטרפו עוד ראשי קבוצות, בהם גם ראשי הקבוצות של חיפה, קריית שמונה, הפועל תל אביב ומנהלת הליגה.

בעלי מכבי חיפה, יענק'לה שחר, הודיע שיעמוד לצידו של טביב, ולא בפעם הראשונה. "העונש לא ישיג את המטרה כי העונשים לא מרתיעים את הקהל מלקרוא קריאות גזעניות. בנוסף, זה לא ספורטיבי. ההכרעה צריכה להיות על המגרש ולא בבית הדין. אם לא מצליחים להגיע לפשרה מול האוהדים, לא צריך להוריד נקודות".

גם בעלי היריבה העירונית מחיפה, יואב כץ, אמר כי "מה שעושים לאלי טביב זה לא הוגן. הוא עושה הכל כדי למגר את התופעות האלה, והאוהדים עושים פרובוקציה כדי לפגוע בו. עכשיו יש יתרון לקבוצות אחרות, ומחר יכולים לבוא אוהדים של קבוצה אחרת, לשבת בקהל של בית"ר ולצעוק 'מוות לערבים' בכוונה כדי שיופחתו לה עוד נקודות".

"צריך לפגוע באוהדים ולא בבעל הבית שמשקיע מיליונים. ההחלטה לא הוגנת, ואם אני הייתי במקום מכבי חיפה, בני סכנין או מכבי פתח תקווה בפלייאוף העליון, הייתי מבקש לא להפחית לבית"ר נקודות ושהספורטיביות תנצח. חייבים להחזיר להם את הנקודות".

"העונש לדעתי לא במקום", אמר בעלי קריית שמונה, איזי שרצקי. "יש לי הרגשה שהגזענים נלחמים בטביב ולא צריך לעזור להם לנצח, בעיקר שלאחרונה רואים שהוא נלחם בגזענות. העונש זה לתפוס את הגזענים ולהכניס אותם לכלא".

מי שהצטרפה לתמיכה במאבק הבעלים הירושלמי והמועדון, הייתה לא אחרת מאשר היריבה השנואה, הפועל ת"א שכתבה בהודעה כי "באופן כללי, אנחנו נגד עונש של הפחתת נקודות. היכולת של מועדון לשלוט על אוהדיו במהלך משחק היא מוגבלת. המועדון, השחקנים שהשיגו את הנקודות על המגרש וקהל האוהדים השפוי, לא צריכים להיפגע בצורה כה דרסטית".

גם מנהלת הליגה, האחראית מטעם ההתאחדות על הפעלת הליגה הודיעה כי תתמוך במאבקו של הבעלים הירושלמי, כשכתבה כי "מבלי להתערב בשיקולי בית הדין, המנהלת תומכת בקבוצות הכדורגל שמבצעות פעילות אקטיביות על מנת למגר את תופעת האלימות והגזענות מהכדורגל הישראלי".

"אנו מבקשים לחזק את ידיו של אלי טביב וקבוצת בית"ר י-ם, שהציגו את פועלם במלחמה באלימות ובגזענות בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל. אנו מצפים כי בתי המשפט, המשטרה, שרת התרבות והספורט, שרת המשפטים והשר לבטחון פנים יסייעו במאבק החשוב של קבוצות הכדורגל שלבדן אינן יכולות למגר את התופעה. כולנו תקווה כי ערכאות הערעור יביאו בחשבון את המאמצים והמשאבים של קבוצת בית"ר י-ם ויתר הקבוצות במאבק זה", אמרו במנהלת הליגה.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il