חמאס מוטרד מיוזמת ליברמן נגד אונר"א

בקשתו של שר הביטחון מהאמריקאים לבחון מחדש את יחסיהם עם אונר"א מטרידה מאוד את חמאס המשגר אזהרות ואיומים מפגיעה באונר"א.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג באדר תשע"ז

אל תפגעו להם באונר"א...
אל תפגעו להם באונר"א...
צילום: עבד רחים קעטיב. פלאש 90

תנועת החמאס מוטרדת מאוד מהאפשרות שארגון אונר"א ייפגע כלכלית בעקבות שיקול דעת מחודש של הממשל האמריקאי אודות יחסיו עם הארגון האמון על הטיפול בפליטים הפלשתינים.

החשש בחמאס נובע בעקבות הפרסומים לפיהם בביקורו בארה"ב ביקש שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ממקבילו האמריקאי, רקס טילרסון, לבחון מחדש את תמיכתה הכלכלית של אמריקה באונר"א לנוכח העדויות לפיהן הארגון אינו עומד ביעדים שהוצבו בפניו ולמעשה מהווה שלוחה כלכלית של ארגון חמאס.

השר ליברמן ביקש מטילרסון לקבוע פרמטרים מדוקדקים לפיהן יוחלט אם הארגון אכן עומד במשימותיו או שמא תכליתו ופעילותו מחזקת את טרור החמאס ברצועת עזה.

בתגובה לדברים פרסם ביטאון חמאס, אל-רסאלה, ראיון עם עצאם עדואן, יו"ר המחלקה לענייני פליטים בחמאס, ובו הוא תוקף את הבקשה הישראלית ומאיים בהשלכות חמורות שתהיינה להפסקת תקצוב אונר"א.

את עיקרי ראיון התגובה של עדואן מתרגם ומפיץ מרכז המידע למודיעין ולטרור. עדואן מזהיר מהשלכות קשות שתהיינה לפגיעה בתמיכה באונר"א. בראיון קובע האיש כי פגיעה בתמיכה באונר"א תשפיע באופן שלילי על השירותים הניתנים לפליטים הפלסטינים. לפיכך היא "תגרום למיליוני פליטים לדרוש את זכויותיהם, דבר שייצור משברים חדשים באזור".

עוד טען עדואן כי לארה"ב אין סמכות להפסיק את הסיוע לאונר"א: זאת משום שאונר"א פועלת מתוקף מנדט שניתן לה ע"י האו"ם, ולא ע"י ארה"ב או ישראל. לדבריו על ארה"ב להגדיל את הסיוע לאונר"א בנסיבות הקשות של התקופה הנוכחית במקום להפסיקו כפי שחפצה ישראל. הוא גם קרא לאונר"א שלא להיכנע ללחצים ולהמשיך את עבודתה ההומניטארית.

בהמשך הראיון התייחס עדואן לטענות אותן מפיצה ומוכיחה ישראל בזירות שונות אודות הקשר בין אנשי אונר"א לחמאס. לדבריו זכותם של עובדי אונר"א "לעסוק בפוליטיקה", כהגדרתו. במרכז המידע למודיעין מבהירים כי בביטוי זה מתכוון עדואן להשתייכות לחמאס. לדבריו "זוהי זכותו של כל פלסטיני עובד אונר"א לעסוק בפוליטיקה. לא ייתכן שפלסטיני יוותר על פעילותו למען קידום הסוגיה הפלסטינית בשביל משרתו באונר"א.

עדואן גם הכחיש בראיון כי לחמאס יש תכניות לחדור למוסדות בינלאומיים הפועלים ברצועה, אולם הדגיש, כי אונר"א אינה יכולה לפטר עובדים המזוהים עם חמאס, אלא באמצעות "מיון גזעני", שאינו בר יישום.