רבנים במהלך הכנס
רבנים במהלך הכנסצילום: דוברות מרכז רבני אירופה

למעלה מ-200 רבנים מרחבי מדינות אירופה הגיעו אתמול (ראשון) לעיירה פומציה שבאיטליה, שם נפתח הכנס השנתי של 'מרכז רבני אירופה'.

זו השנה ה-16 בה מתקיים הכנס השנתי המרכזי, כאשר בכל שנה הוא מתקיים במדינה אחרת באירופה.

שורה של נושאים המעסיקים את רבני אירופה עולים לדיון בכנס, אשר יימשך עד יום רביעי בערב, אז ישובו הרבנים לקהילות בראשן הם עומדים, כאשר הם מחוזקים בהכרעות שהתקבלו במהלך ימי הכנס. הנושאים שלא הוכרעו, ימשיכו להעסיק את הרבנים חברי נשיאות רבני אירופה, וההכרעות צפויות להתקבל בחודשים הקרובים.

התחזקותן של מפלגות הימין הקיצוני במדינות שונות באירופה, מטרידה מאוד את ראשי הקהילות היהודיות ונושאים כמו ביטחון אישי, אמצעי מיגון נוספים במבני הקהילות ובבתי הכנסת כמו גם שמירה על חיים יהודיים בקהילות באירופה - הם רק חלק מהנושאים המרכזיים בקרב הקהילות היהודיות. בעקבות זאת התעוררו שאלות הלכתיות שונות שעולות במהלך ימי הכינוס.

את הכנס אתמול פתח הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, שציין כי בעקבות סקר שערך ה'מרכז' בקרב מאות רבני אירופה נבחרו הנושאים שידונו בכנס. נושאי ההלכה והאקטואליה היו הדברים המרכזיים המטרידים את רבני אירופה ובהתאם לכך הנושאים שנבחרו..

הרב יצחק חזן, מרבני הקהילה היהודית ושליח חב"ד ברומא זה 40 שנים, סיפר לרבנים על התפתחות הקהילה היהודית במקום, לצד ההתמודדויות שעומדות לפניה עם ההתבוללות, הדור היהודי הצעיר ושמירה על חיי קהילה יהודית תוססת.

הוא תיאר את מגוון ההתלבטויות בהם הוא נתקל והפתרונות שגיבש. דבריו זכו להתעניינות רבה בקרב הרבנים, בלל הנסיון הרב והמבנה הייחודי של הקהילה ברומא שמהווה אתגר רב.

הרב יהודה ברייטקופף, אב"ד בתפוצות שע"י הרבנות הראשית לישראל, נשא דברים בסוגיית גיור כהלכה בתפוצות, אחד הנושאים המעסיקים ביותר את רבני הקהילות היהודיות באירופה.

בין השאר הוא חשף כי כדי להבטיח ולוודא שגר צדק ימשיך לשמור על חיים יהודיים, הוא ביקש מרבני הקהילות, להמנע במשך שנה לאחר הגיור מלהביא לגר את תעודת הגיור, וזאת כדי להבטיח ולוודא שאכן הוא שומר על אורח חיים יהודי ומקפיד על שמירת המצוות.

סיפור מעניין אותו גילה היה על בחור שלמד לפני עשרות שנים בישיבת פוניבז' והיה מחמשת הבחורים הטובים ביותר בישיבה. באחד הימים התברר לראשי הישיבה כי מדובר בגוי על פי ההלכה. ראשי הישיבה פנו לבחור והציעו לו להתגייר. לתדהמתם הוא סירב והעדיף לעזוב את הישיבה. הוא הסביר להם כי אינו מעוניין להתחייב לקיים תרי"ג מצוות.

הרב אברהם משה הלפרין, מראשי המכון המדעי טכנולוגי להלכה, נשא דברים בנושא מיכשור טכנולוגי ביתי לשימוש בשבת על פי ההלכה.

הוא פירט בפני הרבנים כיצד מי שאינו בקי בטכנולוגיה המודרנית עלול לעבור על איסורי דאורייתא בפתיחת ברז מים בשבת (בהפעלת משאבות מים לרבי קומות), שימוש במזגן או אמצעי חימום ביתיים ועוד.

הרבנים הבקיאים בהלכות שבת נראו מופתעים מספר פעמים כאשר פירט את דרך הפעולה הטכנולוגית של נושאים שונים.

הרב מרדכי דוד נויגרשל, יו"ר 'יהדות מזווית אחרת', ריתק את הרבנים בדבריו בנושא המאבק בהתבוללות וכיצד מסבירים נושאים שונים ביהדות. במשך שעה ארוכה הוא ניתח סיטואציות שונות שהציגו לו רבני קהילות והסביר כיצד יש להשיב בצורה שתמשוך את הצעירים כמו גם את המבוגרים להתעניין ביהדות.

הרב מנחם מרגולין מנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' אמר בסיום היום הראשון של הכנס, "רבני אירופה נחשפו לשורה של פרוייקטים וכלים מקצועיים שיסייעו להם להגיע ללבבות של הצעירים באירופה. אין ספק שיהדות אירופה תניב פירות מבורכים כתוצאה מהכינוס הזה".