תמיר פרדו
תמיר פרדו צילום: תומר ברגיג

ראש המוסד לשעבר, תמיד פרדו, מזהיר היום (שלישי) מפני הסכנות האורבות למדינת ישראל.

"בשנים האחרונות איראן הפכה לכוח דומיננטי במאבק בדאע"ש. הקואליציה של אסד, רוסיה וחיזבאללה הציבה את איראן בצד של הטובים. גם בעיראק כוחות איראניים ומיליציות שיעיות פרו איראניות נלחמות באותו צד עם הכוחות האמריקניים. ההשפעה האיראנית הופכת לאיום מוחשי על המדינות השיעיות המתונות. לראשונה נוצר מצב של שילוב אינטרסים נדיר ואולי חד פעמי בין ישראל למדינות המתונות", הסביר פרדו.

פרדו שאל את הנוכחים בכנס במכללת נתניה, "האם נשכיל ונשתלב לראשונה במרחב? ראוי לזכור שלא לעולם חוסן והזדמנות לא לעולם חוזרת. ובוקר אחד נתעורר ונראה את איראן בשכנות עם מדינות המפרץ ואז יהיה מאוחר מדי. לצערי קשרים חשאיים מתחת למכ"מ הינם ברי חלוף, המפתח להשתלבות במרחב טמון בקשרים כלכליים, תנועה בין מדינות וחברות, וכל זה לא יקרה אלא אם הסוגיה הפלסטינית תפתר".

הוא הוסיף, "הסתכלתי על נכדתי בת השבע בסוף השבוע, ושאלתי את עצמי כיצד תיראה מדינת ישראל בעוד עשור או שניים? איזה מדינה אנחנו משאירים לדורות הבאים? מיום ליום גוברים חששותיי, כמי ששירת במערכת הבטחון קרוב ל-40 שנה. האם מעשינו ברוח החזון הציוני?".

ראש המוסד לשעבר טען כי "הסתדרו הכוכבים באופן המציב בפנינו הזדמנות היסטורית לקבע את מדינת היהודים כחלק חשוב ומרכזי במזה"ת. אין בכוחן של מדינות אלה להכריע את מדינת ישראל בכל קומבינציה או קואליציה שתתהווה. כבר מתחילתו של תהליך השלום היה ברור כי הסוגיה הפלסטינית עומדת כחיץ".

הוא ציין כי "השתלבותה של ישראל במרחב הינה תנאי להישרדותה כמדינה. יום שעובר אינו חוזר. זה מחייב מנהיגות אמיצה, המוכנה להתמודדות לא פשוטה. ישראל צריכה לבחור מה היא רוצה, מה טוב עבורה לא להיום אחר הצהריים, אלא לעתיד לבוא, לחשוב איזה מדינה אנחנו רוצים. החיים בצל העובדות האלטרנטיביות הן טומנים אסון למפעל הציוני. המפתח להצעדתה של המדינה בכיוון הנכון מחייב מנהיגות אמיצה".

לטענת פרדו, "מדינת ישראל בחרה לא לבחור, לעצום את העיניים וללכת מתוך תקווה שהסכסוך יסתדר מעצמו. אולי הערבים ייעלמו יום אחד, יקרה נס קוסמי או אלוהי, אולי נגיע ברבות הזמן למדינה דו לאומית כי לא ניתן יהיה להתיר את הקשר הגורדי. האם זהו רצוננו וזהו החזון הציוני? זה מה שנרצה להשאיר לילדינו? השעון מתקתק והגיע הזמן שנבחר דרך".