משה גפני
משה גפני צילום: הדס פרוש, פלאש 90

במהלך דיון בוועדת הכספים הבהיר יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לאנשי משרד האוצר כי אם האפליה בתנאי שכרם של עובדי הוראה החרדים לא תיפתר בתוך שבוע - הוא לא ידון בענייני האוצר.

"לא במשמרת שלי. לא מסכים לדור חדש של מורות ומורים חרדים עניים", הצהיר יו"ר ועדת הכספים בדיון שני במספר שקיים בוועדה על הפגיעה בתנאי שכרם של עובדי הוראה חרדים.

במהלך הדיון, שהיה דיון מעקב, הבין גפני כי אין התקדמות בהתייחסות לנושא מצד נציגי משרד האוצר, אגף תקציבים והממונה על השכר, לאחר שבשבוע שעבר התברר שעובדי הוראה חרדים לא קיבלו את תוספות השכר שניתנו בגין הסכמים קיבוציים לכלל עובדי ההוראה במדינה – תוספת ספציפית של 10%, יחד עם תוספות נוספות שסך הכל מגיעות לכדי תוספת שכר של 16%.

בנושא אחד כן חלה התקדמות מהשבוע שעבר, כאשר נוכח התערבותו של גפני, משרד החינוך הודיע שהאוצר הסכים לממן את תשלום המענק החד-פעמי בסך 1,000 שקלים למורים חרדים – מענק אותו קיבלו זה מכבר המורים בחינוך הממלכתי.

מנהל האגף להכשרת עובדי הוראה במשרד החינוך, נח גרינפלד, הודיע בפתיחת הישיבה: "נוכח היענות האוצר לבקשת משרד החינוך ולדרישת יו"ר ועדת הכספים, התקבלה החלטה חיובית שהמענק החד-פעמי לעובדי הוראה בסך 1,000 שקלים, יינתן גם לעובדי ההוראה במוסדות הפטור".

מנכ"ל החינוך העצמאי, הרב אליעזר סורוצקין, אמר בתגובה כי "יש להחיל את זה גם על מזכירים ושרתים, עוד כמה מאות עובדים ברחבי הארץ". גפני תמך בבקשתו וקרא לגרינפלד: "אני מבקש להעביר החלטה שגם כל עובדי המשק, גם מזכירים וגם שרתים יקבלו את המענק, כמו בכל מערכת החינוך".

בעניין תוספת השכר הקבועה בסך 10% שניתנה לעובדי הוראה במכללות לחינוך ולכלל עובדי ההוראה בחינוך הממלכתי – אמר גפני: "מדובר בשערורייה, הבעיה שתמיד החרדים מקבלים פחות ואחר כך אומרים שאנחנו דווקא מקבלים יותר".

גפני קצב בשבוע את הזמן שבו הוא דורש את תשובת אגף התקציבים והממונה על השכר בעניין מתן תוספות השכר גם למורים החרדים. "אם לא תמצאו את הפתרון לעוד 10% האלה, לא תינתנה תשובות לעניינים אחרים שהאוצר יביא לוועדת הכספים. לא מסכים למצב הזה שיקום דור חדש של מורים ומורות עניים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו