ח"כ עודד פורר
ח"כ עודד פורר צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בראיון לערוץ 7 מסביר חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) את פנייתו לשרת התרבות בה דרש לבחון מחדש את הפרסומים הממשלתיים ביוטיוב, שכן בסופו של יום כספים אלה מתגלגלים לארגוני טרור המפרסמים סרטונים ביוטיוב.

"כל מי שצופה ביוטיוב או מעלה סרטונים ליוטיוב יודע שפרסומות רוכבות על הסרטונים ואם יש למישהו סרטונים עם נתוני צפייה מאוד גבוהים הוא יכול להתחלק בהכנסות עם יוטיוב, ויש אנשים שזו פרנסתם. עד כאן הכול בסדר.

''הבעיה היא שמסתבר שפרסומות שהמדינה מפרסמת מופיעים על גב סרטונים שהועלו על ידי ארגוני טרור, ארגונים נאונאציים ומכפישי ישראל. כאן נוצרות שתי בעיות - האם מדינת ישראל רוצה בכלל להופיע בסרטונים שכאלה, והבעיה הנוספת היא שכספים שלפ"מ (לשכת הפרסום הממשלתית) מזרימים ליוטיוב מגיעים בסופו של דבר לאותם ארגוני טרור, ארגונים ניאונאציים ואחרים. את זה צריך לעצור".

על כך נשאל חבר הכנסת פורר אם קיימת אפשרות למדינה להגדיר ליוטיוב באילו סרטונים היא מוכנה שיופיעו פרסומים שלה ובאילו לא, ותשובתו נחרצת: "חד משמעית כן. אני רץ עם הסיפור כבר חודש בועדה לביקורת המדינה. בשבוע האחרון לשכת הפרסום הבריטית זימנה את נציגי יוטיוב אליה כדי לפתור את הבעיה. חברות מסחריות עצרו את הפרסום ביוטיוב עד שיימצא פתרון לעניין הזה. חשוב שמדינת ישראל לא תהיה האחרונה לעשות זאת. צריך לזמן את נציגי 'גוגל' ללפ"מ ולהבהיר להם שעליהם למצוא פתרון לבעיה הזו או שלא נוכל להפנות אליהם תקציבי פרסום".

פורר מדגיש בדבריו כי אין לו התנגדות לעצם השימוש בכלי הפרסום של יוטיוב, והוא רואה בו כלי מצוין, אך עם זאת לא ניתן לאפשר הזרמת כסף ישראלי לארגוני טרור.

באשר להיקף הסכומים המועברים אומר פורר כי מדובר בסדר גודל של ארבעה מיליון שקלים המופנים לטובת הסרטונים הבעייתיים. באשר ליחס התשלום בין מעלה הסרטון ובין יוטיוב הוא אינו יודע שכן מדובר בסיכומים בין שני הצדדים. "אבל זה לא משנה. מבחינתי לא יתכן שדולר אחד או שקל אחד יעבור מישראל לארגוני טרור".

באשר לאפשרות שישראל הרשמית חוששת להתמודד עם מעצמת 'גוגל' ש'יוטיוב' שייכת לה, ובשל כך נמנעת ישראל מדרישה נחרצת שכזו, אומר ח"כ פורר כי לטעמו "הגיע השעה שגם הרגולציה תהיה מותאמת לעידן האינטרנט. זה קורה בכל העולם וזה צריך לקרות גם בישראל, קל וחומר כשהמדינה דורשת מפייסבוק ומגוגל להסיר סרטוני הסתה, ואנחנו מדברים על כך שחלק ממנגנוני ההסתה שהובילו לגל הטרור האחרון היו כאלה שרכבו על אותן רשתות חברתיות, אז לא יכול להיות שבסוף הם ייהנו מתקציבי מדינת ישראל".

עד כה לא קיבל פורר תגובה מהשרה רגב לפנייתו, וביתיים הוא מקדם את פעילותו בנושא: "ביקשתי בדיון אחרון עם לפ"מ חוות דעת. הם הבטיחו שיחזרו אלינו בהקדם. ביקשתי מחבר הכנסת משה גפני לכנס את ועדת הכלכלה כדי לדון בעניין, בסוף תקציב מדינת ישראל מופנה לארגוני טרור".

כיצד כספי ממשלת ישראל מממנים טרור?
מתוך "כלכלי בלילה" בערוץ 20

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו