לנצל כל גג. מרידור
לנצל כל גג. מרידור צילום: דב גרינבלט

מנכ"ל משרד התשתיות, האנרגיה והמים, שאול מרידור, השתתף היום (חמישי) בכנס של החברה להגנת הטבע, שעסק בעסקים ומגוון ביולוגי, בשיתוף המשרד

"אנחנו מנסים להכניס את שיקולי הסביבה כבר בקבלת ההחלטות", ציין מרידור. "לא כל האנרגיה המתחדשת שאנחנו מחוייבים אליה עד 2030 תוכל להיות על הקרקע, אנחנו צריכים לנצל על גג אפשרי, כדי לא לפגוע יותר ממה שצריך בקרקע".

מרידור התייחס בדבריו לאיזון ההכרחי הנדרש בין אנרגיה לסביבה. "מדינת ישראל מפותחת ומתקדמת, וזה אומר צריכת מרובה של אנרגיה. יש מהפכה במשק הגז, שמשנה את משק האנרגיה בישראל, וזה אומר שצריך להניח הרבה מאד תשתיות, כדי לאפשר זאת. השימוש בגז עדיף בהרבה על שימוש במזוט וסולר ודלקים מזהמים, שמזהמים הרבה יותר מגז, אבל זה אומר שצריך להניח צינורות גז גם במקומות רגישים לסביבה".

לדבריו, "קיבלנו החלטה דרמטית - להפחית דרמטית את השימוש בפחם, השנה נשתמש ב - 30% פחות פחם בישראל ונסגור את יחידות 1-4 בחדרה, אבל יש לזה גם השלכות - אנו צריכים שתחנות הגז יוכלו להשתמש בגז משני – סולר - ובשביל זה צריך להניח הרבה צינורות לתחנות קצה של תחנות כוח, כמו רמת חובב, או דליה. לצורך כך, צריך לפצוע את הקרקע ולפגוע בסביבה ולנו יש, כמשרד, התלבטות איך מוצאים את האיזון. כולם בעד להוריד את השימוש בפחם, אבל ההחלטות שקשורות לכך וההשלכות הסביבתיות, הן לא תמיד בהסכמה".

"כולם בעד אנרגיות מתחדשות, גם מבחינה כלכלית, אבל ה - 17% שאנו מחויבים אליהם, לאנרגיות מתחדשות עד 2030, לא יוכלו להיות כולם בשטחים פתוחים, והשאלה היא כמה הולכים על סולארי על הקרקע, וכמה מפתחים בסוגים נוספים. אנחנו צריכים לנצל כל גג אפשרי, כדי לא לפגוע יותר ממה שצריך בקרקע. אנחנו בכל מקרה נזהם, השאלה היא באיזון. אנחנו מנסים להכניס את שיקולי הסביבה כבר בקבלת ההחלטות, לא מונעים רק לפי שיקולים אנרגטיים, אלא איך נכון לפתח, במינימום השפעה על הסביבה, וזה שינוי פרדיגמה גדול מאד במשרד, גם בתכנון וגם בביצוע. אבל האיזונים צריכים להיות משני הצדדים", הוסיף.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו