עו״ד דרשן לייטנר: אין הצדקה לעסקה

עסקת הטיעון עם ח"כ באסל גטאס – מוצדקת או סלחנית מדי?

נעמה בן-חיים , כ"ה באדר תשע"ז

עו״ד דרשן לייטנר: אין הצדקה לעסקה-ערוץ 7
עו״ד ניצנה דרשן לייטנר
צילום: מרים צחי

כל אדם אחר אשר היה מורשע באישומים שבהם הורשע ח"כ באסל גטאס, היה מקבל לכל הפחות עונש בן עשר שנות מאסר.

הברחת טלפונים סלולריים לאסירים ביטחוניים היושבים בכלא מהווה סיוע לטרור, בדיוק כמו העברת כספים או כלי נשק למחבלים הפועלים מחוץ לחומותיו. אמצעי תקשורת הוא תנאי הכרחי לתכנון מעשי טרור שמבצעים אסירים ביטחוניים מתוך כותלי הכלא עצמו.

על עסקת טיעון חותמים באין מנוס, כמו גם באין דרך להוכיח את המעשה הפלילי. אך כאן אין רק הודאה מלאה מטעם גטאס בנוגע למעשיו, אלא גם הצדקה: "מעשיי", כך אמר, "נבעו ממניעים אישיים, מצפוניים והומניטריים כלפי האסירים. אני מקבל אחריות מלאה על הדברים". יש גם צילומים שתיעדו את העברת הטלפונים לאסיר הביטחוני. הסוהרים ערכו חיפוש על גופו של האסיר, ומצאו את הטלפונים אצלו בתום פגישתו עם גטאס. ראיות, אפוא, יש למכביר. גם האינטרס הציבורי מהווה כאן שיקול לטובת העמדה לדין ולא לעסקת טיעון. בהזדהות טוטאלית של גטאס עם המחבלים הפלשתינים ומטרותיהם עסקינן. לא מדובר כאן בזהות כפולה של ערביי ישראל, כי אם בחתירה תחת מדינת ישראל, ועוד כזו שבאה מצד נבחר ציבור, חבר כנסת. משפטית - אין כל הצדקה לעסקת טיעון.

דומה אפוא כי העסקה נחתמה אך ורק מתוך התחשבות ברגשות האוכלוסייה הערבית. אך כאן מחטיאה הפרקליטות את המטרה: נציגים שמכריזים על אסירים פלשתינים כלוחמי חירות, ומזדהים עם מאבקם להשמיד את מדינת ישראל, אינם מייצגים את האוכלוסייה הערבית. הם מייצגים את הקיצונים בקרב הפלשתינים. נציגים כאלה רק מחזקים את הסטריאוטיפ של הערבי הישראלי ומגבירים את החשד שאין הוא נאמן למדינת ישראל, ושהוא מצפה ליום שבו תחליף המדינה הפלשתינית את המדינה היהודית.

אנחנו עוד נשמע מגטאס לאחר שישתחרר. הוא כבר הודיע כי ימשיך את מאבקו, "אם לא בזירת הכנסת אזי בזירות אחרות". הייתה זו טעות להטיל עליו עונש מאסר בן שנתיים בלבד.

עו״ד ניצנה דרשן לייטנר

יו״ר ארגון 'שורת הדין'