חגים מסוכנים

החוק החדש שמבקש לאחד את חג החנוכה עם חג המולד וחג הקורבן, יביא לתוצאה אחת: התבוללות בתוך מדינת ישראל. דעה

הרב שמואל ליפשיץ , כ"ה באדר תשע"ז

מעגל השנה הוא הדרך העוצמתית ביותר להטמיע מסרים בליבות המחונכים, זקנים ונערים. נרות חנוכה
מעגל השנה הוא הדרך העוצמתית ביותר להטמיע מסרים בליבות המחונכים, זקנים ונערים. נרות חנוכה
צילום: istock

הצעת חוק חדשה הונחה באחרונה על שולחן הכנסת: הצעת חוק 'חג החגים', שעליה חתומים 31 חברי כנסת.

מטרת ההצעה מובאת בתחילתה: "לקבוע יום חג אזרחי כלל-ישראלי על מנת לחגוג את הרב-תרבותיות של החברה הישראלית, בחודש שבו נפגשים החגים של שלוש הדתות המרכזיות בישראל: חג החנוכה, חג המולד וחג הקורבן". החוק מבקש לקבוע כי מערכת החינוך תעסוק בחג החגים ובשלוש הדתות.

הסובלנות שכה נכספת בעיני יוזמי החוק טומנת בחובה סכנה של טשטוש, הרחבת שסעים ואף תחילתה של התבוללות. כן, התבוללות. המילה הזאת, פחד הפחדים של העם היהודי כאשר היא מתרחשת בחו"ל, שהופכת למשל ושנינה בפי הציניקנים שלנו כאשר היא מפציעה בשמי ארץ הקודש, היא זו שמסתתרת – בווריאציה עדינה יותר – בחוק חג החגים ובשלל הרעיונות והיוזמות המקיפות את הפלטפורמה הזאת. כואב לראות כי שני חברי כנסת דתיים - ח"כ יהודה וגליק וח"כ אלעזר שטרן - הצטרפו ליוזמה.

מעגל השנה הוא הדרך העוצמתית ביותר להטמיע מסרים בליבות המחונכים, זקנים ונערים. כל יהודי יכול להעיד כי חלק מחוויות הילדות העוצמתיות ביותר שלו כרוכות בחגי ישראל ומועדיו. החגים מותירים רושם בל יימחה על לב הילדים כולם. דווקא משום כך, 'חג החגים' הוא צלם בהיכל הזמן היהודי.

חג החגים איננו חג אזרחי. חג החגים הוא חג תלת-דתי, הוא חג המכיל גם את ערכי המולד והקורבן. הוא מציב בלוח השנה התרבותי, ליבת החינוך היהודי, לצד חנוכה ופסח, את סיפורו של מי שהיהדות דחתה מקרבה לפני אלפיים שנה וממשיכיו שפכו את דמה בארצותיהם. הוא מלמד את ילדי ישראל את סיפורו של אברהם העוקד את ישמעאל על הר ערפאת בערב הסעודית. הוא יספר לילדי העם הזה סיפורים אחרים, שונים. בבית הספר, בבטן הרכה, במקום שבו מתגבשים הערכים הבסיסיים ביותר.

לקיחת מיליוני ילדים יהודים לתוך חג שכזה, לתוך כנסיות מסגדים, לתוך חיבור בין-דתי, הוא דבר הטומן בחובו סכנות. תמיד תימצא החוליה החלשה, חסרת עמוד השדרה, שעלולה לחבור ולהתבולל. ב'יד לאחים' אנו חווים מדי יום את התוצאות של טשטוש הגבולות והעדר עמוד שדרה יהודי.

חייבים לשמר את החינוך היהודי נקי וחד. מכיר את האחר – אבל חג לו את חגיו שלו במעגל משלו, כתף אל כתף עם אבותיו וסבותיו, בריקוד שנמשך כבר שלושת אלפים שלוש מאות עשרים ותשע שנה.

הכותב הוא יו"ר ארגון 'יד לאחים'