"יחידות מעורבות זה טירוף"

הרב שלמה אבינר מצדיק בראיון לערוץ 7 את עיקרי דבריו של ח"כ סמוטריץ' אך שולל את הצעת ה"סנקציה" הזמנית כלפי הצבא.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה באדר תשע"ז

"יחידות מעורבות זה טירוף"-ערוץ 7
טעות במתודה. הרב אבינר
צילום: שמעון כהן

הרב שלמה אבינר, רב הישוב בית אל, מתייחס הערב בראיון לערוץ 7, לטענות שהעלה חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', אם כי מצטרף לקביעה לפיה לא ניתן להפעיל "סנקציה" מול הצבא וראשיו.

"הטענות של חבר הכנסת סמוטריץ' נכונות מאוד, נכונות במאה אחוז, אבל בעוד המטרה שלו נכונה המתודה והשיטה אינן נכונות. אי אפשר להפקיר את צה"ל בשום אופן. חיייבים להתגייס", אומר הרב אבינר.

בדבריו שולל הרב אבינר גם את הצעתו של סמוטריץ' לקבל החלטה לפיה ידחו כל בני הציונות הדתית את גיוסם במחזור אחד של חשבון נפש הדדי. "אי אפשר לעשות הפסקה בגיוס, כי הצבא זה אנחנו ואנחנו זה הצבא. אנחנו צבא העם ולא צבא של שכירים. לכן אנחנו תמיד הולכים לצבא. אם אתה רוצה להיות שותף בהחלטות המדינה אתה צריך לשאת באחריות, כולל גיוס לצבא. זה המבנה של צבא העם".

עם זאת מדגיש הרב אבינר כי "הטענות שלו הן אמיתיות, יש דברים שחייבים לתקן ומהר".

על אותם אלמנטים הדורשים תיקון בשורות הצבא מדגיש הרב אבינר כי אין מדובר באלמנטים הנוגעים רק לבני הציונות הדתית ולבני הישיבות, אלא לפגיעה החמורה בכוחו וביכולותיו של הצבא: "יחידות מעורבות זה אבדן דרך, זה טירוף. לא בגלל הפגיעה בחיילים הדתיים, אלא בגלל הפגיעה בצה"ל. אנחנו לא ועדה למען זכויות החייל הדתי. אנחנו דואגים לצבא ולרווחתן של הבנות".

על פגיעת השירות הקרבי בכושרן ובגופן של החיילות אומר הרב אבינר: "בנות נפגעות על ידי שברי מאמץ ואבדן כושר לידה, והצבא מסתיר את המספרים, ומדובר במספרים ענקיים, וישנם עוד הרבה מרעין בישין. זה מחליש את הצבא, ומניין אנחנו יודעים זאת? כי באף צבא בעולם הבנות לא נשלחות לקו הראשון. לא צריך להיות רמטכ"ל כדי להבין זאת. אגב, אם חיילת אחת תהיה שבויה והאויב יתעלל בה ויפרסם את התמונות שלה, לא צריך להיות רמטכ"ל כדי להבין שכל המדינה תשתגע".

עוד מוסיף הרב ואומר: "לפני זמן מסוים הצבא עשה מחקרים על גיוס בנות ביחידות לוחמות והגיע למסקנה שזה דבר מזיק ולא בא בחשבון. לכן ההחלטה העכשווית היא לא צבאית, אלא פוליטית, ואם זו החלטה פוליטית אז אנחנו העם ויש לנו מה לומר".

בדבריו שב ומדגיש הרב אבינר כי מקור חובת התיקון אינה דאגה לחיילים דתיים אלא לצבא כולו: "זה לא קשור לרבנים או לציונות הדתית. זה קשור להחלשת צה"ל. האלופים יודעים שזה מחליש את צה"ל אבל הם לא מעזים לדבר, כי המעטים שדיברו הפעילו עליהם לחץ אדיר עד שחזרו בהם, אבל יש גבול כמה אפשר לשמור דברים סודיים והמידע שבידי צה"ל ידלוף החוצה. כעת הוא מוגדר סודי ולכן אסור להשתמש במידע הזה. על כל פנים, בשביל הדברים הללו לא צריך דווקא תורה. אלו דברים אנושיים מוסריים פשוטים".