אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: istock

14 משפחות של פעוטות עם אוטיזם הגישו עתירה דחופה לבית המשפט המחוזי כנגד משרדי הרווחה והבריאות בנושא אי שיבוץ פעוטות עם אוטיזם במעונות יום שיקומיים.

הלימודים במעון יום שיקומי הינם קריטיים להתקדמותם והתפתחותם של הפעוטות, מאחר והתערבות טיפולית מתאימה בשלוש שנות החיים הראשונות של פעוט עם מוגבלות עשויה להגדיל במידה ניכרת את הסיכוי לשיפור מצבו בעתיד.

במקביל לעתירה, הגישו עורכי הדין בקשה דחופה לצו ביניים שיאפשר לפעוטות לקבל טיפולים בריאותיים מקדמים באותו ההיקף והסוג שניתן לפעוטות המשובצים במעונות היום השיקומיים.

מטרת צו הביניים הינה להקטין ולו במעט את הנזק הנגרם לפעוטות כתוצאה ממחדל של המדינה בשיבוצם לאלתר, בשל חוסר היכולת לפתוח ולהפעיל מעונות יום תקשורתיים בכמות העונה על צרכי האוכלוסייה.

לדברי עו"ד אמיר ברק, מגיש העתירה, "המצב כיום הינו בלתי נסבל שכן הפעוטות והוריהם, נפגעים פעמיים: פעם אחת משום שלא שובצו במעון יום תקשורתי מיד כשהוכרה זכאותם, ובפעם שנייה משום שהמדינה אינה פועלת להקטנת הנזק הנגרם לפעוטות כתוצאה מאי שיבוצם המידי במעון יום תקשורתי".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, מביעה תמיכה בעותרים, "כבר יותר מידי זמן שאנו עדים לילדים עם צרכים מיוחדים, ששחור על גבי לבן זכאים למסגרת חינוכית ייעודית להם (מעון יום שיקומי), אך לא משולבים בה בשל שלל סיבות ותירוצים שאין להם מקום בעיני. מציאות כזו פשוט לא הותירה להורים ברירה אלא לתבוע את משרד הרווחה. היינו צריכים להגיע למצב כה קיצוני כדי להתעורר, וחבל".