נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג צילום: פלאש 90

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, הציגה היום (רביעי) את הדו"ח השנתי של הבנק - המציב יעדים כלכליים וסוקר את מצבו של המשק הישראלי על ענפיו השונים.

מהמסמך עולה כי אין סכנה ליציבות הבנקים במידה שמחירי הדירות בישראל ירדו באופן ניכר. עם זאת, חברות העוסקות בנדל"ן עלולות להיפגע ממצב כזה.

בבנק מספרים כי מחירי הדירות עלו ב-2016 ב-6.3%, עלייה מתמשכת זו השנה התשיעית ברציפות. מנגד שער הדירה עלה בשיעור הנמוך ביותר בעשור האחרון, 1.4%.

עוד מתברר בדו"ח כי התחרות במשק בישראל פועלת רבות לטובת הצרכן, שמשווה יותר בין האופציות העומדות בפניו ולא מהסס לרכוש דרך רשת האינטרנט.

על פי הנתונים, חברות רבות בתחום הצריכה הפרטית רשמו ירידה ברווחים, בשל המודעות הצרכנית הגדולה יותר.

הצמיחה במשק, כך עולה מנתוני הבנק, גבוהה ביחס לשנים האחרונות - חרף האטה בייצוא הנובעת מירידה משמעותית בשערו של הדולר.

כלכלני הבנק מעבירים ביקורת על מדיניות הממשלה בנושאים החברתיים וטוענים שהיא ממעטת להתערב בסוגיות שיצמצמו פערים בין השכבות החזקות באוכלוסיה לאלו החלשות.

נגידת בנק ישראל אמרה היום כי "המצב המאקרו-כלכלי של כלכלת ישראל הוא טוב. הצמיחה חזקה, בוודאי בהשוואה למצבן של מדיניות אחרות. שוק העבודה חזק, האבטלה נמוכה. אנחנו רואים ירידה באי השוויון בהכנסה ברוטו, כלומר ההכנסה מעבודה בעיקר בגלל שאנשים עובדים יותר, בגלל שבמשקי הבית יש יותר משפחות עם שני מפרנסים".

ראש הממשלה, שקיבל לידיו את המסמך הוסיף כי "התמונה של המשק הישראלי שעולה מהדוח הזה ומדוחות אחרים שאנחנו מקבלים היא טובה מאוד".

"ישראל היא כלכלה שמנוהלת היטב וצומחת היטב והצמיחה זה הבסיס לשאר הדברים שאנחנו רוצים לעשות. קודם כל, הורדת אי השוויון, שילובם של אנשים בעבודה זה גורם מרכזי, העלאת השכר - שזה חדשות טובות, זאת אומרת, גם ירידה באבטלה וגם עלייה בשכר זה שילוב טוב מאוד שמתבצע במדינת ישראל, אבל אנחנו חייבים להבטיח את המשך הצמיחה ושאר המשאבים שאנחנו רוצים לתת לתשתיות, לחינוך, על ידי הבטחת המשך הצמיחה וזה בעצם היעד העיקרי שלנו, כולל על ידי פתיחת שווקים חדשים עצומים ברחבי העולם", הוסיף נתניהו.

הוא ציין כי "זה בסוף מגיע לכיס של האזרח הישראלי - בהפחתת יוקר המחיה, במקומות עבודה, אנחנו מייצרים מאות אלפי מקומות עבודה במהלך השנים האלה ונמנעים מהמכות האיומות של האבטלה ההמונית שאנחנו רואים אצל מבוגרים וצעירים במיוחד במדינות אירופה. אז ישראל במובן הזה היא כלכלה חזקה, אנחנו נדאג שהיא תהיה עוד יותר חזקה".