ניסנקורן וברוש, הערב
ניסנקורן וברוש, הערבצילום: אסף שילה / ישראל סאן

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים ונשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, חתמו הערב (רביעי) על הסכם קיבוצי כללי לקיצור שבוע העבודה במשק הישראלי.

מספר שעות העבודה השבועיות הקבועות בישראל עומד כיום על 43 שעות, מספר גבוה מזה הנהוג ברוב המדינות המפותחות. על פי ההסכם שנחתם, היקף שבוע העבודה במשק יקוצר בשעה אחת, כך ששבוע העבודה יעמוד על 42 שעות עבודה, ללא הפחתה בשכר.

היום המקוצר ייקבע על ידי המעסיקים, בהתחשב בבקשות ובצרכי העובדים. בהתאמה למהלך, ומעת כניסת השינוי לתוקף, שכר השעה יחושב על בסיס של 182 שעות לחודש עבודה, במקום 186 כפי שזה כיום.

ההסכם שנחתם כולל שינויים גם בהסדרי עבודת הלילה ובשעות הנוספות. כך למשל, תותר עבודת לילה בהיקף מצטבר של 7 ימים בתוך תקופה של שבועיים. מכסת השעות הנוספות השבועיות המותרת בשבוע עבודה רגיל תהיה 16 שעות, ואילו בשבוע שבו מבוצעת עבודת לילה, המכסה המרבית תעודכן ביחס למשמרות הבוקר.

קיצור שבוע העבודה צפוי להיכנס לתוקף כבר החל מחודש יולי השנה, אלא אם כן הצדדים יסכמו על הסדר חלופי להנהגת סופי שבוע ארוכים, כלומר הארכת מנוחת סוף השבוע כך שתכלול גם את יום ראשון, במועדים שיסוכמו מראש. ככל שיושגו הסכמות אלו עד יולי, הצדדים התחייבו לחתום על תיקון להסכם המעגן את ההסדר החלופי.

שרגא ברוש אמר כי "המגזר העסקי נכון היום יותר מתמיד להתאים את שוק העבודה בישראל לעידן העבודה החדש ולאפשר חלוקה נכונה וגמישה יותר בין פנאי ועבודה למועסקים במשק. במסגרת ההסכם הסכמנו על הפחתת שעות העבודה ועל הגמשת היכולת להפעיל את העסק, לטובת העסקים והמועסקים גם יחד.

"במקביל, המגזר העסקי והממשלה מנהלים במשותף מדיניות שמטרתה העלאת הפריון והצמיחה, ובעקבות כך העלאת השכר ורמת החיים לכל תושבי ישראל. כבר בתקציב האחרון, תוקצבו מאות מיליוני שקלים לפעולות לשיפור הפריון במשק הישראלי. אני בטוח שרק מדיניות כזו תבטיח פעילות עסקית חזקה ותייצר עתיד כלכלי וחברתי טוב יותר לאזרחי ישראל", הוסיף ברוש.

יו"ר ההסתדרות ניסנקורן אמר כי "זהו צעד ראשון לקיצור שבוע העבודה בישראל. מדובר במהלך חשוב שתורם לציבור העובדים בארץ ומקדם את האיזון הראוי בין עבודה לפנאי, תוך יצירת השפעה חיובית על פריון העבודה במשק. אני רוצה להודות ליו"ר נשיאות הארגונים העסקיים שרגא ברוש, על שיתוף הפעולה, ועל מציאת פתרון משותף לשיפור הפריון מבלי להטיל את הנטל על העובדים.

''תודה לשר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, על השותפות בקידום הנושא. ברכת יישר כוח גם לשר האוצר משה כחלון ולשר העבודה הרווחה והשירותים החברתיים חיים כץ על תמיכתם במהלך", הוסיף.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר כי "קיצור שבוע העבודה ישנה את מאפייני העבודה של העובד הישראלי וטומן בחובו תועלות רבות, ביניהן: צמצום שחיקת העובד, הגברת האיזון בין חיי המשפחה לחיי העבודה, ושיפור איכות החיים של הפרט. המהלך בא על רקע מספר השעות הגבוה במיוחד שעובד העובד הישראלי ביחס לעמיתיו בעולם, כ-43 שעות שבועיות, לעומת מדינות ה-OECD בהן מספר השעות הממוצע עומד על 40 שעות שבועיות ואף פחות מכך".