נשיא סלובקיה עם הנשיא ריבליןחזקי ברוך

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו נחמה, ערכו הערב (רביעי) ארוחת ערב ממלכתית לנשיא הרפובליקה הסלובקית אנדריי קיסקה.

הנשיא קיסקה סיפר, "כשהייתי בן 27 עברתי לארצות הברית. אשתי נשארה מאחור עם הילדים, ובזמן שלא מצאתי עבודה כמהנדס, מצאתי עבודה בתחנת דלק. הבוס שלי היה יהודי אוקראיני. ראיתי כמה הקהילה היהודית מאוחדת. ראיתי את הערך המיוחד בלהיות יחד, בלעזור, וכשחזרתי הביתה לסלובקיה אף שאלתי את עצמי מדוע איני יהודי.

''באמת ובתמים הערצתי את הקהילה הזו והייתה לכך השפעה רבה על חיי. בביקורי כאן אני רואה את הקהילה הזו, וההשראה הגדולה ביותר שאני מקבל כאן היא מהדרך בה אתם מדברים על הבעיות, כדי למצוא פתרון לבעיות עם תשוקה אמיתית. אתם עובדים קשה ואתם יודעים שאתם יכולים לעשות זאת", אמר.

קיסקה המשיך ואמר: "האתגר הגדול הוא איך להפוך את החלומות האלה למציאות. מה אנו יכולים לעשות כשאנו רואים שהעולם הופך קיצוני יותר, מסוכן יותר? והתשובה היא שעלינו לעמוד יחד מאחורי הערכים שלנו״.

בסוף דבריו, נשיא סלובקיה הזמין את הנשיא ריבלין לבקר בארצו כדי ״לשוחח יחד על הערכים, למען הצעירים, בשתי המדינות".

בדברי הברכה שלו אמר ריבלין כי "ישראל הייתה צריכה להתגבר על חוסר יחסי במשאבים טבעיים, להתגבר על גודלה המצומצם, ועל אתגרים גאו-פוליטיים רבים, כאשר לצדה מסורת אינטלקטואלית מרשימה והון אנושי יוצא דופן. השקעה בחדשנות הייתה הפתרון ההגיוני ביותר, ואכן היום, ישראל שחקנית מובילה בהיי-טק, השקייה, טכנולוגיות חקלאיות ועוד. אנו לא מאמינים בבידוד ובמשחק סכום-אפס. אנו שואפים לחלוק את הידע וההישגים עם חברינו. אנו מאמינים בשיתוף פעולה גלובלי".

הנשיא הדגיש "אנו מאמינים במסחר שמקרב בין מדינות. אנו מאמינים שחברויות בין מדינות חזקות יותר כאשר תחומי עניין וערכים משותפים שלובים יד ביד. לאור כל הסיבות הללו, אנו מצפים להפוך את יחסי ישראל - סלובקיה לחזקים יותר, קרובים יותר ומעמיקים יותר".

בסיום דבריו פנה ריבלין לנשיא סלובקיה ואמר לו "הפגנת מנהיגות יוצאת דופן ביחסך אל זיכרון השואה. היווית מופת ודוגמה להתמודדות עם הכוחות הניאו-נאציים והפשיסטיים בסלובקיה. לעולם לא נשכח זאת".