גרשון הכהן
גרשון הכהן צילום: אלירן אהרון

האלוף במילואים גרשון הכהן, הוא הקצין הבכיר שמשמש שותפו של השר לשעבר אבי גבאי, לעתירה לבג"ץ בנושא ביטול חוק הצינון שמונע כניסתם של קצינים בכירים במילואים בדרגות הגבוהות מלהיכנס לפוליטיקה.

העותרים מבקשים מבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק, לעשות שימוש בסמכותו ולהוציא מלפניו צו על תנאי המבטל את תקופת הצינון החלה על ראשי מערכת הביטחון בחוק הבחירות לכנסת ובחוק הממשלה, הואיל והיא עומדת בסתירה לחוק יסוד: חופש העיסוק.

לחילופין, מבקשים העותרים לצמצם את תקופת הצינון בחוק הבחירות לכנסת ובחוק הממשלה, משלוש שנים לשנה אחת בלבד, בדיוק כחובת הצינון החלה על כלל עובדי הציבור במשק הישראלי.

השר לשעבר אבי גבאי, אשר הודיע לאחרונה כי יתמודד בבחירות המקדימות הקרובות על תפקיד יו"ר מפלגת העבודה, אמר כי "הצטרפותו של הכהן לעתירה מלמדת על חשיבותה. מאז העתירה, קיבלתי תגובות מרבים יוצאי מערכת הביטחון שהודיעו כי יצטרפו, אם העתירה תעבור. מאז שפרשתי מהממשלה אני מעודד אנשים מצוינים להיכנס לפעילות ציבורית פוליטית. במסגרת זאת פגשתי גם בכירים בצבא ובמערכות הביטחון שמתאימים למערכת הפוליטית אך זו מונעת מהם להיכנס לתוכה.

המערכת הפוליטית זקוקה לאנשי עשייה ובטחון. לקחתי על עצמי לקדם את ביטול הסטארט אפ הפוליטי שהומצא כאן על מנת למנוע תחרות לפוליטיקאים, סטארט אפ שהתוצאה שלו היא שבקבינט הביטחון של מדינת ישראל שמונה 15 חברים, יושב רק איש ביטחון אחד".

האלוף במיל' גרשון הכהן אמר, "הצטרפתי לעתירה משום שהיא עושה צדק עם יוצאי צבא, המעוניינים להמשיך לתרום למערכת הציבורית. אנשים שנתנו את מירב שנותיהם וצברו ניסיון רב שלא יסולא בפז. צר לי שישנם מי שמעוניינים לחסום אותם משיקולים לא עניינים. אני משוכנע שבג"ץ יעשה צדק ויאפשר את חופש העיסוק גם לסקטור הזה".