עם ישראל לא קונה את האג'נדה המגדרית

ראש המכינה בשילה לערוץ 7: בנושא השירות המשותף יש מחלוקת חריפה בין ראשי המכינות, אך כולם מבינים שצריכים להתחשב אחד בשני.

בני טוקר , ג' בניסן תשע"ז

עם ישראל לא קונה את האג'נדה המגדרית-ערוץ 7
חיילים
צילום: אייסטוק

הרב זאב שרון, ראש מכינת ארזי הלבנון בשילה וחבר מועצת המכינות הקדם צבאיות, מקווה כי המסמך המשותף שהוציאו השבוע המכינות הקדם צבאיות יחלחל גם לצבא.

"כולנו רוצים לשרת את המדינה ורואים בזה זכות ולמרות שבתוכנו יש מכינות קדם צבאיות דתיות וחילוניות כולנו רוצים להמשיך לפעול ביחד. לכן אנחנו חושבים שהתערבות של פוליטיקאים כלפי אמירות של אחד מראשי המכינות אינה ראויה וגם היועץ המשפטי לממשלה סבור כך''.

לדבריו, אסור שחופש הביטוי ייפגע, ''לא צריכה להיות כאן התערבות של פוליטיקאים. עובדה שאצלנו במכינות כולם מסתדרים עם כולם. ייתכן שההתבטאות של הרב יגאל היתה צריכה להיות מדויקת יותר אבל ודאי שלא זו הייתה הכוונה. במקום להתייחס לכאב שלו מתייחסים לצורה שבא הוא הביע את הצעקה".

הרב שרון מעיד כי גם חלק מראשי המכינות החילוניות מבינים שיש צורך להתחשב בצרכיו של החייל הדתי, "בנושא השירות המשותף יש אכן מחלוקת חריפה בין ראשי המכינות, אך למרות זאת כולם מבינים שצריכים להתחשב אחד בשני. צה"ל עשה טעות שהוא הכניס סוגיה אזרחית לחלוטין שצריכה להיות מוכרעת בציבור וזו הייתה טעות לנסות לפתור אותה מכוח הפקודה בצבא.

"אי אפשר לפקוד על קצינים שיתחייבו שאם הם הולכים לקורס קצינים הם יצטרכו אולי לפקד על גדודים מעורבים, אני שמח שזה עכשיו ירד. כל השינויים בפקודת השילוב הראוי נעשו לא בהגינות, בפקודה הראשונה הייתה הסכמה. הכל נעשה ביחד עם הדתיים והיה דיבור איתנו והכל היה בסדר, ואז היו אנשים ששינו את פקודת השירות המשותף בלי לדבר איתנו, כאילו אנחנו אוויר".

הרב שרון סבור שסוגיית שילובן של בנות ביחידות קרביות צריכה להיות מוכרעת בזירה הציבורית, "יש מחלוקת האם זה נכון מבחינה צבאית, דתית, רפואית ומבצעית שבנות ישרתו בשירות קרבי ולכן זה צריך להיות מוכרע בזירה הציבורית כי זו סוגיה חברתית שיש לה גם השלכות על ערך המשפחה.

"להכניס מחלוקת אזרחית לתוך הצבא זו טעות. אתה רוצה גדודים מעורבים? תעשה עם מי שאתה רוצה אבל אל תחייב את כל האוכלוסייה בישראל להתיישר עם הקו הזה".

לדבריו יש בישראל גורמים קיצוניים שמנסים לכפות את האג'נדה שלהם תוך שימוש במוסדות לא דמוקרטיים, "אותם גורמים קיצונים לא מצליחים להנחיל את האג'נדה שלהם כי עם ישראל הוא ברוך ה' עם נורמלי, עם ישראל הוא עם מסורתי ועם ישראל לא קונה את האג'נדה המגדרית הזאת וזה לא עובר.

''אז יש שני מקומות שהם יכולים לנסות להעביר את זה, או בבית המשפט שאין שם דמוקרטיה או בצבא שאין שם דמוקרטיה. ולכן אנחנו אומרים שצה"ל לא צריך להחליט בסוגיה אזרחית שצריכה להיות מוכרעת בכנסת ולא בצבא. אני מקווה שעכשיו הצבא עצר ועשה חושבים ושהדברים כעת יסתדרו".