קראצ'י, פקיסטן
קראצ'י, פקיסטןצילום: iStock

פישל בנחאלד בן ה-29 הפך שלשום (שלישי) לאזרח הפקיסטני הראשון שנרשם כיהודי מאז 1980.

רשת "פוקס ניוז" דיווחה כי פישל נולד כפייסל בנחאלד בעיר קראצ'י לאם יהודית ואב מוסלמי, כרביעי מבין חמישה ילדים.

בנחאלד זוכר את אמו אופה חלות ומברכת על נרות השבת, ומקפידה על כשרות. אלא שלא כמו אחיו, הוא חש משיכה לשורשיו היהודיים, ובחר דווקא בשם "פישל", באידיש, כשמו היהודי.

לאחר מות הוריו, גידל אותו דודו, שהינו מוסלמי אדוק. אולם לפני שנתיים החליט בנחאלד לשנות את הרישום הדתי בתעודת הזהות שלו ממוסלמי ליהודי.

בקשתו נדחתה בנובמבר 2015, אך אז שמע על המקרה וילסון צ'וודרי, יו"ר האגודה הפקיסטנית הנוצרית בבריטניה, והחליט לסייע לבנחאלד. הוא העלה את הנושא בישיבות בפרלמנט הבריטי ובשדולה למען חופש הדת הבינלאומי. פניותיו הגיעו למשרד הפנים של פקיסטן.

השבוע, כאמור, התבשר בנחאלד שבקשתו אושרה. "אני חש כאילו הוסרו ממני אזיקים, ואני מרגיש תחושת חופש גדולה עכשיו", אמר.

בנחאלד הוא האזרח הפקיסטני היחידי שרשום כעת כיהודי, לדברי "פוקס ניוז", אך ככל הנראה ישנם שם עוד מאות אזרחים החיים כיהודים בשקט. "יהודים אחרים פשוט הצהירו שהם יהודים במשאל עם", הסביר צ'וודרי. "אף אחד מהם לא רשם את דתו היהודית בתעודת זהות או בדרכון".

המעבר מאיסלם ליהדות יכול להיות דבר מסוכן מאוד. סקר שנערך ב-2010 ע"י חברת פיו קבע כי 76% מאזרחי פקיסטן רוצים להחיל עונש מוות על מי שעוזב את הדת. ואולם, פישל לא נחשב למי שהמיר את דתו, משום שלדבריו, הוא תמיד היה יהודי והתפלל עם אמו ולא עם אביו.

צ'וודרי אמר שקיים חשש לגבי ביטחונו של פישל אבל "הוא החליט להשמיע את קולו. נקווה שהחלטתו האמיצה... תשכנע יהודים אחרים לצאת מהמחבוא שלהם".