אחמד טיבי
אחמד טיבי פלאש 90

בכנס שהתקיים בעקבות הדיווחים בארץ ובעולם על הסתה במערכת החינוך הפלשתינית מביעים חברי הכנסת אחמד טיבי וחנין זועבי תמיכה בהסתה זו וקובעים כי היא חובה ואף זכות, כך לפחות בעיני חברת הכנסת זועבי.

הכנס התקיים בעקבות דיווחי המעקב של 'מבט לתקשורת הפלשתינית' ובו השתתפו אנשי משרד החינוך הפלשתיני ובכירים מקרב ערביי ישראל, בהם כאמור גם חברי הכנסת.

ב'מבט' מצטטים את עקירי דבריהם של הנואמים באירוע כפי שהובאו בביטאון הרש"פ, אל חיאת אל ג'דידה:

"משרד החינוך וההשכלה הגבוהה פתח אתמול סדנה ראשונה מסוגה בנוגע ל'הסתה' בתכניות הלימודים הפלסטיניות והמתקפה הישראלית נגד החינוך.

באירועי הסדנה השתתפו שר החינוך וההשכלה הגבוהה, ד"ר צברי צידם, שר התרבות, ד"ר איהאב בסיסו, ראש מועצת ההתנגדות לגדר ולהתנחלות וליד עסאף, סגן שר החינוך בצרי צאלח, יועצו של הנשיא לעניינים בינלאומיים, ד"ר נביל שעת', וחברי הכנסת הערביים ד"ר אחמד טיבי, מחמד ברכה, חנין זועבי, מסעוד גנאים וטלב א-סאנע.

צידם הדגיש כי הסדנה הבלתי קונבנציונלית הזו נערכת במסגרת המתקפה שמנהל הכיבוש נגד תכנית הלימודים שלנו, והדגיש כי הסדנה תגרור תהיות רבות.

צידם ענה על השאלה הגדולה: איזו מערכת חינוך אנו רוצים? ואמר: 'אנחנו רוצים חינוך שיעודד שחרור'. במקביל, הוא הציג את היבטיה הבולטים של תכניות הלימודים, ובפרט את אלו של תכנית הלימודים הלאומית החדשה לכיתות א'-ד'...

צידם התייחס לעובדה שהכיבוש אוסר ללמד את תכנית הלימודים הלאומית בבתי הספר של ירושלים. הוא ציין כי התכנית כוללת מיומנויות רבות שמטרתן לעצב את האישיות הפלסטינית וללוות את החינוך בידע ובעקרונות שורשיים...".

באשר להתבטאויותיהם של חברי הכנסת הישראליים נכתב כי טיבי הדגיש כי זכותו של הפלסטיני הנמצא תחת כיבוש להסית נגד הכיבוש, ודיבר על ההסתה הישראלית נגד העם הפלסטיני ומערכת החינוך שלו.

חברת הכנסת זועבי הדגישה כי ההסתה נגד הכיבוש ופשעיו אינה רק זכות אלא חובה אנושית, וקראה לעשות שימוש בצדק על מנת להתנגד לכל סוגי ההסתה הישראלית.

חבר הכנסת מסעוד גנאים התייחס לניסיונותיה המתמשכים של ישראל לעשות דמוניזציה לקורבן, וציין את ניסיונות הסילוף והעיוות שבוצעו נגד תכניות הלימודים בּפּנים (כלומר, בתוך ישראל).

ח"כ טאלב א-סאנע דיבר על הניסיונות לשבש את תודעתם של הפלסטינים, ואמר כי המערכה נגד הכיבוש היא בעצם הגנה של הפלסטיני על ארצו, והיא מעוגנת בחוק הבינלאומי. הוא הבהיר כי הכיבוש משתמש בתירוצים המאפשרים לו להפר את כל הנורמות והחוקים הבינלאומיים מול הפלסטינים."