היילי: "ארה"ב שבה להנהיג"

השגרירה באו"ם מבטיחה שארה"ב תפגין מעתה מנהיגות, ומאשימה את ממשל אובמה במלחמה בסוריה.

גיא כהן , ו' בניסן תשע"ז

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, האשימה את ממשל אובמה בעובדה שמלחמת האזרחים בסוריה הגיעה לאן שהגיעה, ובהרג העצום שהתחולל במהלכה.

"על הממשל הקודם לקחת אחריות", אמרה היילי, בראיון לרשת "פוקס ניוז" ששודר אתמול. "אסד הוא פושע מלחמה; הוא השתמש בנשק כימי נגד בני עמו, הוא לא מאפשר לסיוע הומניטרי להיכנס. הוא ללא ספק גורם מרתיע בפני השלום. אם מסתכלים לאחור, אפשר היה לעשות כל כך הרבה דברים שלא נעשו בכדי שלא נגיע למקום בו אנו נמצאים כיום".

"אנחנו פשוט צריכים שארה"ב תשוב להנהיג", אמרה. "תחשוב על זה: לשוב ולהנהיג. ומנהיגות פירושה להגיד להם במה אנחנו תומכים ולמה אנחנו מתנגדים, לדאוג לבעלי הברית שלנו ולוודא שהם ידאגו לנו, ולהשיב לכל מי שמנגד לנו, ולומר לו מה לדעתנו לא בסדר. בסך הכל אנחנו מוודאים שהתרבות משתנה, שארה"ב שבה להפגין עוצמה, לנקוט פעולה, ולוודא שאנחנו מפגינים את ערכנו בפני האו"ם".

המראיין שאל את היילי אם נכונות השמועות שארה"ב מתכוונת להעניק לאסד "פטור" מאחריות למעשיו. היילי השיבה "לחלוטין לא", והוסיפה שהיא מקווה שבעתיד יובא אסד לדין בשל פשעיו נגד עמו. ואולם, ציינה, דאע"ש היא בעיה יותר גדולה מאסד. בכדי להיות מסוגלים לטפל בבעיית דאע"ש, אמרה, יש להוציא את האיראנים מהתמונה ו"להזיז את אסד הצידה".

היילי התייחסה לישראל בחלק השני של הראיון, שאמור להיות משודר היום (ראשון).

בכנס איפא"ק, השדולה היהודית הפרו-ישראלית בוושינגטון, הבהירה היילי לנאספים כי "יש שריף חדש בעיר".

"אי אפשר לקחת את הידידה הגדולה ביותר שלנו במזרח התיכון ולחבוט בה", אמרה. "כשחשבו להציב פלשתיני באחת העמדות הבכירות באו"ם אמרנו לא, והצעד בוטל. עד שהרשות הפלשתינית תגיע לשולחן הדיונים ועד שהאו"ם לא יגיב כפי שהוא צריך, אין יותר ארוחות חינם לפלשתינים", אמרה.