פקיסטן אישרה לתושב להירשם כיהודי

ממשלת פקיסטן העניקה אישור לתושב פקיסטן בשם פישל בנקלד, ככל הנראה התושב היהודי האחרון שנותר במדינה, להירשם רשמית כיהודי.

חיים לב - ערוץ 7 , ו' בניסן תשע"ז

יהודי אחרון. קראצ'י, פקיסטן
יהודי אחרון. קראצ'י, פקיסטן
צילום: iStock

ממשלת פקיסטן העניקה אישור לתושב פקיסטן בן 29 בשם פישל בנקלד, שהוא ככל הנראה התושב היהודי האחרון שנותר בפקיסטן, להירשם באופן רשמי כיהודי.

ההיתר כולל את ציון המילה 'יהודי' בכל המסמכים הרשמיים שלו, מה שיזהה אותו מיידית כבן לעם ישראל. במאגר הנתונים הלאומי ברשויות ההגירה בפקיסטן היה היהודי פישל, שכונה עד כה בשם 'פייסאל', רשום כמוסלמי, מתוך דאגה שציון יהדותו יסכן אותו.

מה שגרם לפישל לחשוש היה העובדה שהרשויות בפקיסטן אוכפות את חוקי האסלאם הקיצוני ומי שמצהיר באופן רשמי על הינזרות מהדת המוסלמית עובר למעשה על החוק והוא צפוי לעונש מאסר.

בשנים האחרונות לחם היהודי, שנחשב אחרון בפקיסטן, כדי לקבל אישור יוצא דופן לשאת בגאון את יהדותו. עתה שאיפתו התגשמה עם מתן האישור להירשם כיהודי.

הוא הודה לרשויות על כך ואמר כי הפרויקט הבא שלו יהיה בקשת סיוע מהרשויות לשקם ולשפץ את בית הקברות היהודי המוזנח בעיר קראצ'י, משימה עליה הוא עובד כבר מספר שנים.

פישל בנחאלד, ידוע כמי מנסה לשמור על בית הקברות היהודי בקראצ'י, העיר הגדולה ביותר בפקיסטן.

האיש, בן ליהודיה מאיראן שגדל בקראצ'י וכנראה היהודי האחרון שנשאר בפקיסטן, ניסה לעורר את השלטונות לשמר את המקום אולם לא נענה. בית העלמין היהודי בעיר קראצ'י עודנו קיים, אך נמצא באזור בשליטת כנופיות פושעים מקומית והגישה אליו מאוד קשה ומוגבלת. הקברים שבמקום נמצאים במצב קשה.