"אין לי קשר לקרן החדשה" - האמנם?

המגדריסטית אורנה ששון-לוי אמרה שמעולם לא היה לה "קשר ממשי" לקרן החדשה. אז למה היא רשומה כחברה במועצה הבינלאומית של הקרן?

גיל רונן , ז' בניסן תשע"ז

בתוכניתו של אראל סג"ל בגלי צה"ל התעמתו הבוקר (שני) אל"מ (מיל.) רז שגיא, המתנגד לשירות נשים בתפקידים קרביים, וד"ר אורנה ששון לוי, המחזיקה בדעות הפוכות.

ששון לוי, המכהנת כראש המחלקה לאנתרופולוגיה וסוציולוגיה באוניברסיטת בר אילן, אמרה שקיימת "טענת קונספירציה שרז שגיא אכן מצליח להפיץ אותה בכל מקום, כשהוא טוען שאני ממומנת ע"י האיחוד האירופי והקרן החדשה לישראל, גורמים שמעולם לא היה לי קשר ממשי איתם ובוודאי שלא קשר כלכלי. עשיתי שני מחקרים על הצבא, שניהם מומנו ע"י הצבא ורק ע"י הצבא", התעקשה.

ואולם, ששון לוי רשומה באתר הקרן החדשה כחברה במועצה הבינלאומית של הקרן:

אין קשר?
צילום מסך

ששון לוי התחמקה מתשובה ישירה לגבי השאלה אם הקריטריונים בקורסים המעורבים הונמכו, והעדיפה ניסוח אחר: "אני אומרת שהקריטריונים מותאמים לתפקיד", אמרה. היא גם הביעה סקרנות רבה לגבי מקור הנתונים בתחקיר שפרסם קלמן ליבסקינד בסוף השבוע, לגבי ההבדלים בין תפקודם הפיזי של טירונים בגולני ובגדוד ברדלס המעורב.

"אתה מניח שהצבא פועל נגד עצמו בהשפעתן של חוקרות שפועלות לרעת הצבא?", הטיחה ששון לוי בסג"ל. "כי זאת הטענה הבסיסית של קלמן ליבסקינד, שעליה מתלבשים אנשים כמו הרב יגאל לוינשטיין, וכמו רז שגיא ועוד כמה אנשים, שבאמת מקורם קודם כל בישיבות הקדם-צבאיות".

"נו באמת", הגיב סג"ל. "שגיא הוא לא אדם דתי!"

"זה לא משנה", התעקשה ששון לוי. "הפרוייקט הזה הוא פרויקט משותף שלהם, אני מכירה אותו מתחילתו, והמטרה שלהם היא להוציא נשים בכלל מתפקידי לחימה בצבא ושנחזור לצבא שיש בו הפרדה נוקשה: גברים לוחמים ונשים פקידות. כבר משנות ה-70 נשים עושות את רוב תפקידי ההדרכה, כולל הדרכה של לוחמים בצבא".

סג"ל שוב מחה: "לא על זה מדברים! אף אחד לא דיבר על תפקידים של מדריכות חי"ר ומדריכות שיריון".

גלית דיסטל אטבריאן, שהגישה לצד סג"ל, אמרה לששון-לוי: "כדי להיות פמיניסטית אני צריכה להיות. הצבא צריך להיות אופטימלי. עקרון השוויון הוא משני".