רצועת החוף החדשה שעוד לא הכרתם

הושלמו רצועות החוף בים המלח.עם פתיחת 16 החופים במלואם, יזכו החופים גם לשמות חדשים בעלי זיקה למאפייני האזור המיוחדים.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ז' בניסן תשע"ז

רצועת החוף החדשה שעוד לא הכרתם-ערוץ 7
חופי ים המלח
צילום: קובי פינקלר

כראוי לפלא עולם במעמדו, זוכה ים המלח בשנים האחרונות לתנופה חסרת תקדים של תכנון ופיתוח, במטרה להציבו מחדש במרכז מפת התיירות הישראלית והבינלאומית.

פרויקט רצועת החוף החדשה חובק בתוכו 16 חופים חדשים שהוקמו וחודשו ללא היכר באזור המלונות של ים המלח, בעקבות הפרויקט הפכה רצועת החוף החדשה לציבורית והכניסה אליה חופשית ללא תשלום. היא חובקת בתוכה טיילת חדשה ומרהיבה לאורך 4 ק"מ רציפים שאף הוארה ומאפשרת לחובבי הספורט והבריאות גישה רציפה למסלול הריצה הנושק לקו המים. לאורכה בתי המלון.

כעת יוכלו המבקרים באזור ליהנות מרצועת חוף מרהיבה ופתוחה, ממתקני חוף וכושר חדישים המאפשרים גם אטרקציות לילדים ולמשפחה, מקלחות חוף, ספסלי ישיבה מתקני הצללה מגוונים ואף מתקן מיוחד ייעודי לאזור המאפשר שטיפת עיניים עם מים מתוקים מיידית לצוללים האמיצים.

מסלולי ייעודיים המאפשרים גישה לבעלי מוגבלויות עד לקו המים. עיקר חשיבותו של הפרויקט שהושלם במהלך השנתיים האחרונות היא בהסדרת הגישה החופשית לחוף, ובפתיחת כל המקטעים שהגישה לחלקם שובשה בשל קרבת. עם פתיחת 16 החופים במלואם, יזכו החופים גם לשמות חדשים בעלי זיקה למאפייני האזור המיוחדים.

עלות פרויקט ההגנות השיקום ופיתוח רצועת החוף עומדת על כ- 750 מלש"ח כאשר כ-60% ממומנים על ידי המדינה ו כ-40% נותרים ממומנים על ידי מפעלי ים המלח כפי שנקבע למרכיב זה בהחלטת הממשלה על פתרון הקבע.

שר התיירות חה"כ, יריב לוין אומר "הבוקר החזרנו את החופים בים המלח לציבור. המהפכה הגדולה שהובלנו כאן התאפשרה לאחר עבודה מאומצת של החברה להגנות ים המלח (חל"י) והמועצה אזורית תמר מתוך ההבנה שפתיחת החופים, שיפוצם ושדרוגם תביא את ים המלח למקום הראוי - בקדמת התיירות הישראלית.

פתיחת החופים לציבור הרחב והנגשתו לכלל האוכלוסיות משרת הן את הציבור והן את המלונות. אני מברך את כל מי שסייע לנו להגיע להישג המדהים הזה ושמח שלאחר שנים ללא שינוי הצלחנו בכוחות משותפים להוביל את הסנונית הראשונה במהפכה שאנו מתכננים לים המלח. אני קורא לציבור הרחב, במיוחד לקראת חג הפסח - בואו לים המלח ותיהנו מהחופים היפים שפתחנו עבורכם".

"השקענו המון מחשבה בשלבי תכנון הפרויקט, אומר שמעון (שימי) דניאל, מנכ"ל החברה הממשלתית להגנות ים המלח (חל"י) בנינו וביצענו מתיחת פנים לאזור שמאפשר לתעשיית התיירות המקומית לשגשג ויחד איתה הוא פתוח ונגיש לקהלי יעד חדשים שעד היום נבצר מהם להגיע לאזור. החופים הוחזרו לידיו של הציבור ולהם הוספנו תשתיות מתאימות, מתקנים מודרניים, מסלולי נגישות לבעלי מוגבלויות יחד עם טיילת פסטורלית המקיפה את רצועת החוף החדשה".

"האזור כולו עובר בימים אלו מתיחת פנים שצפויה תוך שנים ספורות לשנות מפת התיירות האזורית. פנינת הטבע שבידנו היא נכס לאומי שיש לשמור ולהשקיע בו ועל כן יוזמה משותפת זו היא מבורכת", אומר דב ליטבינוף, ראש מועצה אזורית תמר ומוסיף, "החופים החדשים הם הסנונית הראשונה המבשרת על תחילתה של דרך שבסופה יזכה האזור לחשיפה בינלאומית".