תעודות כשרות לפסח מסוף המאה ה-19

תעודות כשרות מיוחדות לפסח ומכתבים בנושא כשרות נמצאו בארכיון של ד"ר משה וולך, אשר ייסד את בית החולים "שערי צדק" בשנת 1901.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ח' בניסן תשע"ז

אחת התעודות
אחת התעודות
צילום: הארכיון הציוני המרכזי של ההסתדרות הציונית העולמית

תעודות כשרות מיוחדות לפסח נמצאו בארכיון האישי של ד"ר משה וולך, אשר ייסד את בית החולים "שערי צדק" בירושלים בשנת 1901.

ד"ר וולך ייסד את "שערי צדק" על מנת לתת שירותי רפואה מתקדמים לציבור הדתי-אשכנזי בירושלים. הוא היה דתי-חרדי, והקפיד על שמירת ההלכה גם בבית החולים. האוכל שהוגש בבית החולים היה כשר כמובן, ולכן לא מפתיע למצוא בארכיון האישי שלו תיק המכיל תעודות כשרות ומכתבים בנושאי כשרויות מסוף המאה ה-19 ומשנות ה-30 של המאה ה-20.

בין התעודות שנמצאו: תעודת כשרות לפסח לבית החרושת "עלית" בהשגחת רב רמת גן שלמה זלקינד לנדרס, תרצ"ו – 1936. תעודת כשרות לפסח לבית החרושת לשמנים "יצהר" בתל אביב בהשגחת הבד"ץ, תרצ"ו – 1936. תעודת כשרות לבית החרושת לשוקולדה וסוכריות של חברת "רקורד" בירושלים בהשגחת הבד"ץ, תרצ"ו – 1936. תעודת כשרות לפסח של יין ראשון לציון בחותמת של הרב נפתלי הרץ הלוי, תרנ" – שנות התשעים של המאה ה-19. תעודת כשרות לפסח לגבינה של היבואן אביגדור ענדא בירושלים בהשגחת הרב שמעון דסברג ובהשגחת הבד"ץ, תרצ"ג – 1936.

כמו כן, נמצאו באוספי הארכיון הציוני המרכזי שתי תעודות כשרות נוספות: תעודת כשרות לפסח לסיגריות תוצרת בית החרושת דפה (מוזס את וסקביץ) בתל אביב בהשגחת הרבנות הראשית ליפו ותל אביב, תרפ"ט – 1929. תעודת כשרות לקוניאק וליין של יין ראשון לציון, שנשלח בחביות לחברת כרמל בעיר אלכסנדריה בחתימתו של הרב נפתלי הרץ הלוי, תרס"ז - 1907.טוען....

צילום: הארכיון הציוני המרכזי של ההסתדרות הציונית העולמית