המגישה התעקשה: לא מאמינה לנתונים

אל מול מחקרים על הפגיעה הפיזית הקשה בחיילות לוחמות, מגישת "הכל דיבורים" ברשת ב', עדי מאירי, משוכנעת: הכל קונספירציה.

גיל רונן , ח' בניסן תשע"ז

אל מול הנתונים הקשים שהולכים ונחשפים אודות הפגיעה הפיזית הקשה ממנה סובלות חיילות בתפקידי לחימה, מגישת "הכל דיבורים" של רשת ב', עדי מאירי מתעקשת: הכל קונספירציה.

מאירי קיימה דו שיח עם עמיתה להגשת התוכנית, בני טייטלבאום, לגבי הנתונים שנחשפו בערוץ 7, מתוך כנס עמותת הפיזיותרפיה שנערך באחרונה. על פי הנתונים, 30% מהבנות המשרתות כלוחמות סובלות מצניחת רצפת אגן, וכ-46% מהלוחמות סובלות מפציעות כלליות, לעומת 20% בקרב לוחמים.

מאירי סירבה להאמין לנתונים, וזיהתה קונספירציה של גורמים עלומים מאחורי הפרסום. "אני חושבת שספציפית, דווקא בגלל שהם נוגעים בנתונים האלה – לא מאמינה לנתונים האלה, לא מאמינה לעיתוי. לא. אני חושבת שזה חלק מהמאבק של מי שנאבק בשירות נשים".

טייטלבאום סנט במאירי בעדינות וטען שהיא "לא אוהבת" את המחקר "בגלל שהנתונים לא מסתדרים עם האג'נדה". מאירי דרשה בתגובה לראות נתונים גם לגבי פגיעות בגברים – אך לא שמה לב שנתונים אלו דווקא כלולים בדיווח מתוך כנס הפיזיותרפיסטים.

"גם אם המחקר נכון", התעקשה מאירי, "השימוש שנעשה במחקר, ההדגשים שנעשו במחקר, אתה רואה בדיוק למה הם מתייחסים".

"את בעד נשים או נגד נשים?" שאל טייטלבאום, במה שוודאי היה תסכול הולך וגובר.

"אין קשר!"

מאירי שוב דרשה לראות נתונים לגבי הפגיעות בגברים, ואילו טייטלבאום ניסה להסביר שוב כי נשים שונות פיזית מגברים, והביא כדוגמא את ההפרדה בין המינים בכדורגל ובאולימפיאדה.

"אין קשר!", קראה מאירי. "לא בכל יחידה שבה נמצאת אישה לוחמת, היא צריכה לשאת אלונקה... זו חלוקת תפקידים! וגם, לשאת אלונקה, מה הביג דיל? אני יכולה גם לשאת אלונקה, אני עשיתי את זה וגם נשים אחרות יכולות לעשות את זה", קראה.

"בבקשה", אמר טייטלבאום המיואש. "אז בשם השוויון ננצח פחות בקרב".

קצין רפואה ראשי: מורידים את הרמה

על פי הנתונים שנחשפו, כ-7% מהפגיעות הפיזיולוגיות מהן סובלות נשים הם תוצאה של התאפקות יתר, בגלל ביישנות בעשיית צרכים עקב היעדר פרטיות. נתונים נוספים מתייחסים למספר ימי המחלה הממוצע אצל לוחמות שהוא רב יותר מאשר אצל לוחמים.

בין הדוברים בכנס היה קצין הרפואה הראשי, תא"ל דודו דגן, שאישר את הדברים ואמר: "מה שאנחנו עושים כצבא זה להוריד את רמת האימון, על מנת שתתאים ליכולת הנשית, ותוריד את רמת הסיכון לפציעות". עוד הוסיף, "המודל האמריקאי נכשל, אנחנו בצבא יודעים שהוא נכשל וישנם מחקרים של הצבא האמריקאי שמודים שגם אצלם שילוב נשים נכשל".

ד"ר אורן שוורץ, ראש תחום שיקום בצה"ל אמר בכנס כי החיילות סובלות בעיקר מפציעות אורתופדיות, וכי כשליש מהמתגייסות סובלות מאנמיה, המגבירה את הסיכון לפציעות.