דרישה ממנהל החמ"ד: התנתקו מ"אלומה"

בעקבות דבריו של ד"ר אברהם ליפשיץ בראיון לערוץ 7, שלח לו מנכ"ל 'חותם' מכתב ובו תיאר את פעילות "אלומה" המכווינה בנות לשירות צבאי.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ח' בניסן תשע"ז

דרישה ממנהל החמ"ד: התנתקו מ"אלומה"-ערוץ 7
הרב עמיטל בראלי
צילום: עצמי

בעקבות הראיון של ראש מנהל החמ"ד ד"ר אברהם ליפשיץ בערוץ 7, שבו התייחס לעצומת ההורים נגד כניסת ארגונים המכוונים בנות לגיוס לצבא למוסדות החמ"ד, פנה אליו מנכ"ל ארגון 'חותם', בירך אותו על תמיכתו בשירות לאומי וקרא לו לבחון את המשך שיתוף הפעולה בין החמ"ד לעמותת 'אלומה' המסייעת לבנות דתיות להתגייס לצה"ל.

"שמחתי לשמוע את דבריך, בראיון לערוץ 7 כי החמ"ד דבק בהחלטת מועצת החמ"ד הרשמית ומעודד את הבנות לתרום למדינה בשירות לאומי משמעותי", כתב מנכ''ל הארגון עמיטל בראלי, "אך באותה השיחה הוזכרה פעילותו של ארגון אלומה שמלווה בנות שהחליטו להתגייס, ומעניק להן מידע על תנאי השירות וזכויותיהן בצבא".

"פעילות זו היא ללא ספק ראויה, במידה ואכן מדובר בליווי בנות לאחר שהחליטו להתגייס. אולם, מבדיקה שערכנו בנושא, וכן מהיכרות עם דרכי הפעולה של הארגון ועם פעיליו, עולה תמונה אחרת לגמרי וברצוני להביא את הדברים החשובים לידיעתך".

במכתבו מצטט בראלי מפרוטוקול האסיפה הכללית של עמותת אלומה בשנת 2015, בו מובאת טענתו של המפקח על החינוך העל-יסודי בחמ"ד, רם זהבי, כי קיים חשש בקרב גורמים בחמ"ד ש"אלומה עוסקת בעידוד הצעירות להתגייס ולא בליווי המעוניינות במידע והכוונת המתלבטות שהחליטו".

בראלי כותב כי "מה שהיה לפני כשנתיים בגדר חשש, אומת זה מכבר בדבריה של מנכ"לית הארגון, יפעת סלע, בראיון לעיתון במחנה (מרץ 2017): 'הצבא הוא מוקד עשייה משמעותי מאוד בחברה הישראלית וכן מנוף היכול להביא צעירים למוקדי השפעה באזרחות, לכן אנחנו רוצים לראות גם את הצעירות הדתיות מגיעות אל הצבא. אנחנו לא רוצים שימנעו מכם גיוס, וישללו מהבנות הדתיות את הזכות לשרת בצבא. מספר הבנות המתגייסות רק הולך וגדל ומדובר בעלייה מבורכת'.

לפי בראלי, ''מדבריה של סלע עולה בבירור כי עמותת אלומה אינה פועל כמענה לצורך הקיים בשטח, אלא מתוך אינטרס ליצור מגמה של גיוס בנות דתיות לצה"ל".