השר גלנט: אסור ללכת לבחירות עכשיו

שר הבינוי הכריז על תקנות שיפחיתו רגולציה, יגבירו תחרות ויוזילו מחירים. "בחג החירות יוצאים משעבוד הבירוקרטיה לחירות העשייה".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט' בניסן תשע"ז

השר גלנט: אסור ללכת לבחירות עכשיו-ערוץ 7
גלנט חותם על התקנות
צילום: גדעון מרקוביץ

שר הבינוי והשיכון, האלוף במיל' יואב גלנט, הציג היום (רביעי) שינויי תקנות בחוק רישום הקבלנים שיצמצמו את המכשולים הרגולטוריים והבירוקרטיים, מהם סובלים קבלנים במשך שנים.

התוצאה צפויה להגיע גם לרוכשים: תוגבר התחרות ויוזלו המחירים בענף הבנייה. הצגת התקנות נעשתה במפגש עם מועצת המנהלים בענף הבניה, בראשות רוני בריק.

תיקון התקנות מגיע לאחר עבודת מטה ממושכת ויסודית, לפי הנחיית השר גלנט. זאת, במטרה להפחית בירוקרטיה וסחבת, לייעל תהליכים ולחסוך בזמן ובהוצאות כספיות שנכון להיות מתגלגלות לצרכן. השינוי בתקנות בא לידי ביטוי בשני סוגי תקנות- אלה הנוגעות לסיווג, ואלה הנוגעות לענפי קבלנות.

צמצום ענפים: צוות מקצועי שבחן את ענפי הקבלנות, קבע שישנם יותר מדי ענפים שבאו לידי ביטוי בקשיים בירוקרטיים. הצוות המליץ לצמצם את מספר הענפים הראשיים ל-5 ואת מספר ענפי המשנה ל-21. השר גלנט אימץ את המלצות הועדה, וכך שקבלנים יהיו יותר סמכויות בכל ענף, ויוכלו לעסוק ביותר תחומים. השינויים צפויים לצמצם את נטל הרגולציה בענף, להגדיל את התחרות, ולהוזיל את מחירי עבודות ההנדסה הבנאיות בישראל, תוך העלאת רמת המקצועיות והבטיחות בהן מבוצעות העבודות.

סיווג: כיום כל קבלן מורשה מסווג ברמה שונה: ככל שהסיווג גבוה יותר, כך גודל הפרויקט וסכום הכסף שביכולתו להרוויח. כדי לקבל סיווג גבוה יותר, קבלן צריך להוכיח מיומנות. נכון להיום, על קבלן להוכיח עבודות הנדסה בנאיות שהן לפחות 80% מההיתר בסיווג. על פי התקנות החדשות, הקבלן יידרש להוכיח 70% מההיתר.

הקלה נוספת בתחום הסיווג היא שכיום ניתן לצרף אתרים בהיקפים מסוימים כדי לעלות בסיווג, בניגוד לעבר, שההוכחה הייתה חייבת להתקיים באתר אחד בלבד. שתי הקלות אלו ירחיבו את מספר הקבלנים בעלי סיווג גבוה, בלי שמיומנותם תפחת באופן משמעותי. באופן כזה ייהנו הצרכנים מתחרות גבוהה ומשמעותית יותר.

שר הבינוי גלנט התייחס למשבר סביב התאגיד הציבורי ואמר כי "אתמול היה כנס מאוד מוצלח באור יהודה עם ראש הממשלה ועם שר האוצר. זה היה יום אחד שמצד אחד אירעה בו חגיגה כלכלית ומצד שני אירוע ביטחוני והומניטרי כל כך קשה בסוריה. ראש הממשלה ושר האוצר מטפלים בנושאים המדיני, הביטחוני והכלכלי.

''אני קורא להם לאחד מאמצים, להסתכל קדימה, לשלב ידיים, כדי להוביל את מדינת ישראל עוד צעד אחד קדימה בשנתיים-שלוש הקרובות. חיוני שהבחירות יתקיימו במועדן. אנחנו לא צריכים ללכת לבחירות עכשיו. יש לכך גם גיבוי מהעם", הדגיש.

בהתייחסו לתקנות עליהן הכריז אמר גלנט: "הסרבול והקושי לצלוח את הבירוקרטיה הישראלית, הם רעה חולה שמשתקת את המדינה. אזרחי ישראל קיבלו מתנות חג בדמות הגברת תחרות והקלה ברגולציה. אתמול פורסם ספר המכרז על תכנית 'תכנן ובנה' בחריש. התכנית תפחית בחצי את משך הזמן עד לכניסת רוכש לדירה. הדיירים ייכנסו לסביבת בנייה מוגמרת ולא ייאלצו לסבול מגורים באתר בנייה במשך חודשים ארוכים, כפי שקיים היום.

''היום אנחנו מבשרים על שינויים משמעותיים נוספים שיפחיתו רגולציה במקום נוסף, כולם מרוויחים- ובראש ובראשונה אזרחי ישראל. בחג החירות הזה יוצאים משעבוד הבירוקרטיה לחירות העשייה. מגבירים תחרות, מתייעלים, מוזילים מחירים. נמשיך לפעול למען אזרחי ישראל גם בתחומים אחרים", הוסיף שר הבינוי והשיכון.

יצוין כי ההמלצות שהתקבלו הן יישום של החלטת ממשלה 548, התכנית להפחתת הנטל הרגולטורי של רשם הקבלנים. ההמלצות טעונות אישור משרד המשפטים לנוסח הסופי ולפרסום ברשומות.