מסיבת העיתונאים
מסיבת העיתונאים צילום: דוברות משרד הפנים

במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום (ד') במשרד הפנים בירושלים, הודיע שר הפנים אריה דרעי על מבצע גביית חובות עבר בארנונה למגורים ושלא למגורים. לרשויות המקומיות בישראל חובות ארנונה של תושבים ובעלי עסקים בתחומן בהיקף של כ-30 מיליארד שקלים.

במסיבת העיתונאים השתתפו סגן השר משולם נהרי וחברי הכנסת נורית קורן (הליכוד) ואוסמה סעדי (הרשימה המשותפת), אשר הביעו את הערכתם על החלטת השר לצאת למבצע גביית חובות שתסייע לתושבים ולרשויות.

על פי תקנות עליהן חתם השר היום, יוכלו רשויות מקומיות להעניק הנחה של עד 50% לבעלי חוב ארנונה, למגורים ושלא למגורים, ולהסדיר את חובם לרשות המקומית.

בעל חוב יוכל ליהנות מהנחה משמעותית רק אם שילם את חובו באופן מלא בשנים 2015 ו-2016. לפי התקנות החדשות, תינתן הנחת 50% למשלמים במזומן והנחת -45% למשלמים ב-12 תשלומים. המבצע יתחיל ב-1 ביוני למשך חצי שנה ומתייחס לחובות עד סוף 2014.

מבצע הפחתת החוב לא יחול לגבי נכס שהמחזיק בו הוא המדינה, חברה ממשלתית, תאגיד סטטוטורי או מי שקיבל פטור חלקי מארנונה לפי החוק.

כלל הארנונה המשולמת במדינת ישראל מדי שנה היא כ-22 מיליארד שקלים. מתוך כך, ניתן לזהות שהחובות הקיימים הינם בעלי פוטנציאל רחב לחיזוק רשויות מקומיות, בעיקר מוחלשות, לביסוס שירות טוב ואיכותי יותר לתושבים.

שר הפנים דרעי אמר כי "מבצע לגביית חובות ארנונה הוא יציאה מחושך לאור, לחייבים רבים שיסדירו כעת את חובם, והנהנים מכך הם כלל תושבי הרשויות עם הטבת השירותים המוניציפליים. באפשרותן של רשויות מוחלשות בעלות תקציבים נמוכים, לקבל הכנסות שאינם שולמו עד היום, כחוק. הדבר הינו צעד נוסף להקטנת הפערים החברתיים והכלכליים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו