טוב מקודמיו. הדור הזה
טוב מקודמיו. הדור הזה צילום: יעקב נחומי. פלאש 90

לקראת חג הפסח פזורים ברחבי הארץ לא מעט מבצעי חסד ועזרה הדדית. ביומן ערוץ 7 סיפרנו את סיפורם של תלמידי ישיבת נווה הרצוג שחילקו חבילות מזון לכ-400 משפחות נזקקות ברחבי אשדוד.

המיזם אליו יצאו תלמידי הישיבה התקיים במסגרת עמותת 'אחווה', אותה הקימה הישיבה לזכרם של 16 בוגרי המוסד שנפלו במערכות ישראל. בראיון ליומן ערוץ 7 מספר ראש הישיבה, הרב מאיר אדרי, על המיזם שהחל מיד לאחר נפילתם של ראשוני הנופלים מקרב בוגרי הישיבה.

באותם ימים קידמה הישיבה יחד עם בני משפחות הנופלים מיזמי חסד להנצחת הבן שנפל, בין השאר הקמת גמ"ח תפילין שממנו חולקו עד היום כאלפיים זוגות תפילין, חלוקת מזון מדי יום רביעי, חלוקת מזון שנותר בסוף כל שבת במטבחי הישיבה, ובין השאר הוקם גם מיזם חלוקת המצרכים לחג.

על מיזם זה מספר הרב אדרי כי כבר בפורים אוספים התלמידים כספים שבהם הם רוכשים מזון עבור החבילות שנארזות בימים שלפני חג הפסח, ובימים אלה, ימי החופש שלפני החג, מגיעים תלמידים בהתנדבות ועוסקים באריזת החבילות אותם יחלקו למשפחות נצרכות ברחבי העיר.

"העולם הבא שלך הוא הדאגה לעולם הזה של חברך", חוזר הרב אדרי על המוטו אותו הוא משנן באוזני תלמידי הישיבה, ולשאלתנו הוא משיב כי יציע את רעיון חלוקת המזון שנותר משבתות במטבחי הישיבה לישיבות תיכוניות ומוסדות נוספים, ובכך יופץ הרעיון ברחבי הארץ.

לדברי הרב אדרי בלא מעט ממיזמי החסד של תלמידי הישיבה הרעיון מגיע מהתלמידים עצמם והם מנהלים אותו באופן עצמאי, כך היה גם בקבלת ההחלטה להפוך את שבת פרשת תרומה לשבת שבה אכן תורמים. בשנים האחרונות, בעקבות יוזמת התלמידים, בכל שבת תרומה חוברים התלמידים לעמותה אחרת ומקיימים יחד עם אנשיה את השבת תוך כדי השתתפות בפעילותה ההתנדבותית.

כשהוא נשאל איך מתיישבים הדברים עם ה"הכפשות" המוטחות בנוער של הדור הנוכחי כדור שכל מעייניו נתונים לסמארטפונים, אומר הרב אדרי: "הנוער שלנו הוא נוער נפלא. יש יצרים שבכל דור ודור שצריך להתמודד איתם, אבל זה לא רק הנוער אלא גם המבוגרים. הנוער שלנו מתגייס לצה"ל ברמה של מאה אחוז ויש לנו תשעה עד עשרה אחוזי קצונה. זה נוער שלוקח רעיונות שזורקים לו ופועל לבצע מהמסד ועד הטפחות. הנוער הזה עולה על הדורות הקודמים"

עוד נשאל הרב אדרי אם הוא רואה השלכות לפעילות מהסוג הזה גם על בוגרי הישיבה, והמענה הצפוי הוא חיובי: "יש כמה בוגרים שסיימו לפני עשור שהם כיום רכזי סטודנטים בכמה אוניברסיטאות ומקיימים מפעלי גמ"ח כמו שיש בישיבה במקומות שהם נמצאים בהם. בציונות הדתית צריך לחזור לדברים המרכזיים של הרב קוק – להוסיף צדק חסד ואור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו