היערכות שיא בצה"ל לאבטחת אירועי פסח

לקראת חול המועד מספר קצין הגמ"ר איו"ש לערוץ 7, על היערכות הכוחות לאבטחת הצירים והאירועים: מברכים שבכל שנה באים יותר מבקרים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בניסן תשע"ז

נערכים במלוא הכוחות. צה"ל בשומרון
נערכים במלוא הכוחות. צה"ל בשומרון
צילום: עיסאם האשלומון. פלאש 90

בצה"ל כוללת ההיערכות לחג הפסח באזורי יהודה ושומרון גם תגבורי כוחות, אבטחה מיוחדת סביב הישובים וצירי התנועה וגם אבטחת אתרי בילוי וטיולים ברחבי האזור. על כל אלה ועוד שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם סא"ל מקי סיבוני, קצין הגמ"ר איו"ש.

"אנחנו נערכים כמדי חול מועד של פסח וסוכות כשאלפי בית ישראל רוצים להגיע לאזורים שלנו ולטייל במקומות הקדושים במעניינות ובנופים של האזור הזה. אנחנו פועלים מול המועצות והגופים המארגנים שהפיקו עשרות אירועים מדרום הר יתיר ועד צפון השומרון, מערת המכפלה, סבסטיה, סוסיא, שילה ועוד. אנחנו נערכים בכל המקומות הללו", אומר סא"ל סיבוני המציינת את היעד – הבאת המטיילים למקום הטיול, ליווי תוך כדי האירוע ועד החזרתם של המטיילים לבתים ביו"ש או בכל מקום אחר ברחבי הארץ.

בעקבות הדברים הללו נשאל סא"ל סיבוני אם ניתן לקבוע כי אכן הציבור הישראלי מפנים את האבטחה שמעניק צה"ל לצירי התנועה והאתרים באיו"ש ואכן מדי שנה מגיע במספרים גבוהים יותר. "אני לא יודע להגיד במספרים, אבל ללא ספק אחרי כל אירוע ניתן להגיד שבכל שנה יש יותר מבקרים, גם לא מי שמתגורר ביהודה ושומרון ומכל מגזר, דתיים חילוניים וחרדים. הציבור למד שיש פחות פקקים באזור שלנו ושניתן לבקר באתרים היסטוריים שבדרך כלל לא מבקרים בהם והצבא נערך יותר אז מגיעים יותר".

בהמשך השיחה עמו תיאר סא"ל סיבוני את ההיערכות המבצעית ברמת החמ"ל בימי חול מועד גדושי אירועים המחייבים תשומת לב. סיבוני תיאר את ההיערכות שמתחילה ברמת הפלוגה האחראית לכל גזרה וגזרה, מכירה היטב את הצירים, את נקודות התצפית וההיערכות, את השעות בהן צפוי קהל רב יותר להגיע וההיערכות בהתאם. מכאן נמשכת ההיערכות לרמה הגדודית והלאה לחטיבתית והאוגדתית. כל זאת בשיתוף פעולה ובתיאום מלא עם כוחות משמר הגבול והמשטרה המרחביים.

עם כל זאת מדגיש סיבוני את הזהירות הנדרשת למבקרים באזורי יהודה ושומרון בעיקר מול הסיכון להיכנס לאזורי A בעקבות הדרכה בלתי מבוקרת של אפליקציית 'ווייז'. כדי להימנע מהסיכונים הללו ממליץ סיבוני להקפיד על ההנחיות המובאות בשלטי הענק הצבועים אדום ומתריעים מכניסה לאזורים הנתונים בשליטה ביטחונית פלשתינית. הקפדה על צירי תנועה וביקור במקומות שהוסדרו ותואמו בין הרשויות האזוריות באיו"ש לבין הצבא תמנע כניסה לאזורים שכאלה.

עוד נשאל סיבוני אם בינו לבין עצמו היה מעדיף לבטל כמה אירועי תיירות שכאלה ולצמצם את הפעילות הצבאית הדרוכה סביבם. סיבוני משיב: "המדיניות של אלוף הפיקוד ומפקד האוגדה היא שאנחנו כאן כדי לתת לאזרחי מדינת ישראל אפשרות לבוא לכל האתרים האלה. לשם כך חיילים לא ייצאו הביתה, חיילים מגיעים מקורסים לאבטח את המקומות הללו. זו שליחות שיש בה חשיבות. אנחנו לא חושבים על לצמצם", ותחושה זו, כך מסתבר מדבריו, מאפיינת גם את תחושותיהם של החיילים בשטח. "חיילים שיוצאים מאירוע כזה מחוזקים ומלאים גאווה על כך שתרמו ופעלו".

באשר להיערכות מול איומים גזרתיים על הישובים עצמם מציין סיבוני "אנחנו עושים הערכות מצב. בתקופת חגים זו תקופה רגישה יותר. אנחנו מבצעים תרגילים. אם צריך ונדרש מוסיפים כוחות לגזרה".