התכנית להבאת פועלים סינים יוצאת לדרך

לאחר אישור הממשלה, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט מוציא לפועל את התכנית להבאת 6,000 פועלים סינים לישראל.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ז בניסן תשע"ז

גלנט וסגן השר הסיני
גלנט וסגן השר הסיני
צילום: דוברות

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט וסגן שר הסחר הסיני ג'אנג סינגפו השיקו יחד את התכנית להבאת 6,000 פועלים סינים לישראל שאושרה הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה.

משלחת סינית בראשות סגן השר סינגפו מתחילה בביצוע ההסכם יחד עם אנשי משרד הבינוי והשיכון, בהובלת השר גלנט.

גלנט אמר בפתח הפגישה עם סינגפו כי, "אתם מגיעים לישראל בערב יום השואה - ביום שמציינים ניסיון להשמיד העם היהודי. אנחנו מציינים יחד איתכם את הניצחון הגדול של עמינו על הנאצים - בנייתה ופיתוחה של מדינת ישראל''.

לדבריו גלנט בענף הבנייה קיים מחסור בכוח אדם. ''הגעת 6,000 פועלים בתוך חצי שנה תגדיל את כושר הייצור של הקבלנים בתנופת הבנייה המתרחשת בארץ. יחד עם זאת, מדינת ישראל תקפיד על שמירת זכויותיהם של הפועלים. ההסכם מחזק את הקשרים בין המדינות, ושיתוף הפעולה פותח פתח גם לשיתוף פעולה בין חברות ישראליות וסיניות בפרויקט 'תכנן ובנה' שאני מוביל".

במסגרת ההסכם בין שתי המדינות הוחלט כי מדינת ישראל תוכל להעסיק עובדים סינים מיומנים במקצועות הבניה השונים. ההסכם מחולק להסכם כולל הקובע הסדרים למיון העובדים, העסקה והתחשבנות בין הגורמים השונים להסכם.

מיון העובדים כולל שני שלבים עיקריים - מבחן מקצועי שיבוצע על ידי גורמים סינים בפיקוח והכשרה של משרד הבינוי והשיכון. בסוף שלב זה תבוצע הגרלה בין הכשירים שעברו את תנאי הסף. השלב השני הוא ביצוע בדיקות רפואיות, במטרה לוודא את כשירות המועמדים.

לאחר מכן, יחל ההליך של העסקת העובדים הזרים והגעת העובדים הזרים לארץ בהליך הדרגתי.

מלבד הפגישה עם השר גלנט, חברי המשלחת הסינית ייפגשו השבוע עם שר האוצר משה כחלון. מלבד זאת, חברי המשלחת ייפגשו עם פועלי בניין סינים החיים בישראל, יסגרו עם המשלחת הישראלית את המשך שיתוף הפעולה בין הוועדות ליישום ההסכם בין שתי המדינות.

לאחר מכן חברי המשלחת יבקרו באתר בניה בראש העין וייפגשו עם פועלים סינים, יבקרו באתר חפירות של מנהרת הרכבת הקלה של תל אביב, יבקרו בפארק בבלי וייפגשו עם התאחדות הקבלנים.