חבילות מזון לחג - באישור הבדלנים

חבילות המזון המוגדלות שיחולקו ליהודי אוקראינה כוללות מצות מישראל, מיץ ענבים, בשר ועוף ועוד מוצרי מזון לחג.

שלמה פיוטרקובסקי , י' בניסן תשע"ז

חבילות המזון
חבילות המזון
צילום: איגוד הקהילות

לאחר המתנה של למעלה משבוע, הבוקר (רביעי) אושרה ע"י הבדלנים הרוסים חלוקת חבילות מזון ליהודים החיים באזורי הקרבות של אוקראינה.

חבילות המזון המוגדלות כוללות מצות מישראל, מיץ ענבים, בשר ועוף ועוד מוצרי מזון לחג. אלו יחולקו במבצע חלוקה מיוחד לקראת חג הפסח בסיועה של הקרן לידידות בנשיאות הרב יחיאל אקשטיין ובשיתוף עם פעולה עם איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים, בראשותו של מר לב לבייב.

משלוח המצות המיוחד הגיע בשבוע שעבר לאודסה שבאוקראינה מישראל והוא צורף למצרכים המקומיים על מנת ליצור חבילות מזון ייעודיות לקהילה היהודית לקראת החג. המשלוח נועד לסייע ליהודים המקומיים אך הפצתו עוכבה בשל האנרכיה באזור - תוצר של הלחימה בין רוסיה לאוקראינה.

לא פחות ממאה טון (100,000 קילו) מצות ו-75,000 בקבוקי מיץ ענבים יחולקו במהלך המבצע במדינות ברית המועצות לשעבר, כאשר המשלוח באוקראינה צפוי לסייע לכ- 3,500 משפחות נזקקות. החבילות נועדו למשפחות נזקקות מהקהילה היהודית שחיה באזורי הקרבות במזרח אוקראינה וכן יחולקו גם במערב אוקראינה לפי רשומות הרווחה שם.

היהודים באוקראינה, כיתר תושבי אוקראינה, סובלים בשלוש השנים האחרונות ממצב מלחמה מתמשך במזרח המדינה בין הכוחות האוקראינים לבדלנים הרוסיים, אשר הביאה את המדינה כולה למצב של משבר כלכלי.

"אם היהודים החיים באוקראינה לא היו מקבלים את חבילות המזון לקראת החג, לא הייתה להם יכולת כלכלית לציין את החג כהלכתו" מציין הרב פנחס וישצקי, מי שעד לא מזמן היה הרב הראשי של קהילת דונייצק מאזורי הקרבות והיום משמש כרב קהילת הפליטים.

שליחת חבילות הסיוע לחג הפסח נעשית כבר למעלה מעשר שנים ומגיעה למדינות רבות, ביניהן, אוקראינה, רוסיה, אזרבייג'ן, אוזבקיסטן ובלרוס. רכישת המוצרים המקומיים, אריזה והפצת החבילות נעשית בידי שליחי חב"ד מקומיים, אשר מכירים את הקהילות המקומיות ויודעים מי מקרבן זקוק לסיוע כלכלי מיוחד.

"חבילות המזון שחולקו ליהודי אוקראינה בסיועה של הקרן לידידות הם חבילות חסד מהדרגה הגבוהה ביותר" משתף הרב פנחס וישצקי מהנעשה באוקראינה. "חבילות אלו מגיעות לתושבים יהודיים חסרי כל שעוד גרים באזורי הקרבות, וכן לאזרחים שאיבדו את מקום מגוריהם וחיים כיום כפליטים. לולא חבילות אלו היו היהודים באוקראינה מציינים את החג מבלי לקיים את מצוות אכילת מצה ומבלי לשתות ארבע כוסות. אנו אסירי תודה לרב יחיאל אקשטיין אשר עושה לילות כימים במטרה לסייע ולעזור לקהילה היהודית באוקראינה".

לדברי הרב יחיאל אקשטיין, "לחם העוני אותו אנו אוכלים בחג הפסח הפך אף הוא להיות מותרות בקרב רבים מהיהודים באוקראינה של היום. אנו בקרן מקווים להצליח להמתיק את שולחן החג עבור אלפי המשפחות שלהן הצלחנו להעניק סיוע בחג זה. הקרן לידידות עושה כל שביכולתה לעזור לקהילות היהודיות בכל העולם הנתונות במשבר ובמצוקה. בבואנו לחגוג את חג הפסח עלינו לדאוג שכל יהודי חוגג גם הוא יחד איתנו את הפסח כהילכתו".