חנוכת מצפה הדר בסלעית
חנוכת מצפה הדר בסלעיתצילום: יח''צ

ביישוב סלעית שבשומרון נחנך אחר הצהריים (חמישי) ''מצפה הדר'' על שמו של קצין צה״ל סגן הדר גולדין הי"ד אשר גופתו מוחזקת על ידי החמאס בעזה.

באירוע חניכת המצפה השתתפו, לצד משפחת גולדין, שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון, מתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי, ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, ומפקד פלס״ר גבעתי, סא״ל ניר בן חמו.

שר הביטחון לשעבר יעלון אמר כי ״אחרי למעלה משנתיים וחצי מאז מערכת ׳צוק איתן׳, אני שואל את עצמי אם עשינו די כדי להשיב את אורון והדר לקבר ישראל? לצערי אינני יכול לתת תשובה חיובית לשאלה זו.

״התנהלות הפוליטיקאים היום מטילה את מלוא כובד האחריות על המשפחות. הגיע הזמן לקבל החלטות ולמימוש החלטות שכבר התקבלו כדי להעביר את משקל הכובד על החמאס", הדגיש יעלון. ״דווקא לנוכח אצילותה של משפחת גולדין, הייתה צריכה ההנהגה למצות כל דרך להפעיל לחץ על חמאס. להפעיל מנופים כלכליים ומדיניים, להקשות על אסירי חמאס, על מי שבאופן לא אנושי מחזיק בגופות חיילנו וגם באזרחים ישראלים''.

שר הביטחון לשעבר הוסיף כי ״מנהיגות צריכה לקבל החלטות על בסיס ערכינו, גם כאשר אין הפגנות המוניות ברחובות, שללא ספק יעלו את המחיר''.

דגן וגולדין
דגן וגולדיןצילום: רועי חדי

יוסי דגן, ראש מועצת שומרון, אמר בטקס חניכת המצפה כי "המחויבות שלנו לאחים לבנים ולחברים שלנו שנפלו בשדה הקרב לא מסתיימת לעולם. זכינו להנציח כאן בשומרון את גיבור ישראל הדר גולדין. גיבור שהתחנך בשומרון.

''אני קורא מכאן לממשלת ישראל לפעול בנחישות להשבת גופתו של הדר המוחזקת ע"י החמאס. יש למדינת ישראל היכולת לעשות זאת. לו רבע מהנחישות המושקעת בעצירת הבנייה בהתיישבות הייתה מושקעת בדרישה החד משמעית להחזרת גופתו של הדר אז הוא ואורון שאול כבר היו מזמן בקבר ישראל״.

את החפירות הארכיאולוגיות שבוצעו באתר כחלק מפיתוחו, ביצעו יחידת הארכיאולוגיה של המנהל האזרחי ובמסגרתן נחשפו בית כנסת עתיק, מבנה מגורים, מקוואות טהרה ובית בד.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר כי "עלינו מוטלת החובה למלא משימתנו להשבת הבנים למולדת, למשפחותיהם. לא ננוח ולא נשקוט עד שנשיב את בנינו הביתה".