פסח שלי: להיות עם המשפחה

לחצו על הדמויות וגלו מה הן מספרות על משמעות החג עבורן ועל "ביעור החמץ" המיוחד שלהן. פרויקט מיוחד בערוץ 7 לקראת הפסח.

חזקי ברוך , י"א בניסן תשע"ז

פסח
פסח
צילום: ISTOCK

ישי לפידות זמר,מלחין, שדרן וסולן להקת אוף שימחעס

פסח בשבילי: "עבדות-עבודה, הופעות, פגישות, הקלטות, חירות-בדיוק כל הרשימה רק עם המשפחה לידי".

״החמץ״ שביערתי השנה: "ממשיך לנסות לבער את הבערות, שנאת החינם אי ההכלה וחוסר הסבלנות והסובלנות שיש עדיין לכולנו (מי פחות ומי יותר) בלב ובראש".

איפה אני בליל הסדר: "ניקוסיה שבקפריסין, מביא את בשורת הגאולה לכאלה שעוד לא הבינו שיצאנו ממצריים לארץ גושן ולא לארצות הנופש והשופינג".

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי

פסח בשבילי: "כשיש פנאי פנימי וזמן נקי להיות עם המשפחה מבחינתי זו חירות. במיוחד אחרי מושב חורף סוער כל כך וישיבות בכנסת שנמשכו עד לשעות הקטנות של הלילה, אני בהחלט הולכת לנצל וליהנות מכל רגע בחג".

״החמץ״ שביערתי השנה: "בערתי את העתירות של ארגוני השמאל הקיצוני נגד ההתיישבות באמצעות חוק ההסדרה. השימוש במערכת המשפט ככלי במאבק זה חמץ שיש לבער אותו".

איפה אני בליל הסדר: "בביתי וכל המשפחה אצלי.שילוב נהדר של מסורות. כבר התחלנו לחמם את הגרון לשירת הפיוט 'חד גדיא' בתרגום ובלחן מרוקאי".

ראש ישיבת תורה בציון ומייסד קרן אחד לאחד, הרב יצחק נריה

פסח בשבילי: "העבדות המרכזית לה אני מרגיש משועבד או שמעבד את עצמי. זה העדר זמן מספיק ללמוד לחזור ולעיין".

״החמץ״ שביערתי השנה: "לצערי יש לי הרבה חמץ לבער בין אדם למקום. ובין אדם לחברו. אני עושה השתדלות".

איפה אני בליל הסדר: "בליל הסדר אנחנו בבית ברוך ה' והשנה אנחנו זוכים לארח בליל הסדר את אבי מורי ואמי מורתי".

כתב כנסת הערוץ 1, דניאל אופיר

פסח בשבילי: "השנה יציאה מעבדות לחירות בשבילי תהיה יציאה מהשעבוד לחוסר הוודאות שמאפיין את עבודתי ברשות השידור כבר יותר מדי שנים ולצאת לשלב הבא בקריירה שלי שבתקווה ישלב בין עניין בעבודה לבין יכולתי להתפרנס ולקיים את משפחתי בכבוד".

״החמץ״ שביערתי השנה: "החמץ שביערתי כולל לא מעט אגו (נפוץ במקצוע שלי) וענייני תדמית ודימוי וחידדתי מה באמת חשוב לי בחיים: לבלות עם המשפחה ולהשקיע בה ומציאת האיזון שבין קריירה עם עניין ואתגר לבין המשפחה".

איפה אני בליל הסדר: "בליל הסדר אבלה אצל משפחתה של אשתי שנהב בכפר סבא, סדר כמיטב המסורת התימנית עם מרק טוב של גרשון חמי ומטעמיה של חנה חמותי. חג אביב שמח, לחיי התחלות חדשות ועתיד מלבלב!".

מנכ"ל ובעלים בחברת פאסי.קראוס דיגיטל, אסף פאסי

פסח בשבילי: "פסח בשבילי זה עצירה נוספת ביומן העבודה העמוס. יכולת לעצור רגע, להסתכל אחורה וקדימה ולנסות להבדיל בין עיקר וטפל. לדעת שמיד לאחר הפסח אחזור ליום יום המפרך בדיוק כמו שכולנו חוזרים לחמץ. אבל לזכור כמה יפה היהדות שמאפשרת לנו לעצור מדי פעם ולשים לב למה שחשוב באמת".

״החמץ״ שביערתי השנה: "החמץ שביערתי השנה היה קשה במיוחד. הניקוי החל בכאב גב מטורף שלא הכרתי מעולם ובהחלטות על דיאטה וכושר שעם בא יום-ההולדת שלי ותזכורת הגיל שמתקדם צעד צעד הפך לחמץ גמור".

איפה אני בליל הסדר: "ליל הסדר השנה יהיה בגוש עציון בע"ה. עם מתת והילדים ומשפחתה של אשתי".

מנכ"לית רשת 'מיתרים', רנית בודאי היימן

פסח בשבילי: "פסח בשבילי הוא יציאה מעבדות המחשבה המקובעת לחירות מחשבתית, והאומץ לקחת אחריות ולשנות דפוסים שאליהם הורגלנו. מיתרים, הארגון שאותו אני מנהלת, לוקח את החירות להציב אלטרנטיבה למערכת החינוך הדיכוטומית המחולקת לזרמים כפי שאנו מכירים אותה מאז ימי קום המדינה. במקום החינוך הממלכתי מחד והממלכתי דתי מאידך, מיתרים מעודדת הקמת מסגרות חינוך שבהם מתחנכים בצוותא, על אותו ספסל לימודים, בעלי זהויות יהודיות שונות - דתיים, חילונים ומסורתיים".

״החמץ״ שביערתי השנה: "החמץ שביערתי השנה הוא התכחשותי הבלתי מודעת למוצאי הפרסי. הוריי, שניהם ממוצא פרסי, תחת מדיניות כור ההיתוך "השתכנזו" במטרה להתיישר עם דמות הצבר. לטיול שורשים באירן אינני יכולה, מטבע הדברים, לנסוע, אך השנה זכיתי לבקר במרוקו מטעם מכון "שחרית" - הכי קרוב שאוכל בינתיים להגיע לתרבות יהודית במדינות ערב - והתאהבתי".

איפה אני בליל הסדר: "בליל הסדר נהיה אצל הוריי, בסדר שיערוך סבי היקר מנשה מלמד כהן, שנלחם למען הקמת המדינה עוד מימי נערותו כששרת ב'הגנה' ותמונות מעידות שבלורית נאה עיטרה את ראשו. סבי נהנה להתפאר בכך שהמספר הצבאי שלו הוא בן 4 ספרות בלבד".

מובילה מאבק מסורבי ומסורבות גט ומקדמת זכויות נשים, שרי דיסקינד

פסח בשבילי: "פסח בשבילי הוא הסמל לתהליך שעברתי בחיי, הוא החיבור, להבין, להתעמק, להרגיש את המקום שממנו יצאתי כאישה שהייתה מסורבת גט, כלואה נגד רצונה נגד האמונה הבסיסית של חירות האדם ויצאתי. את יציאת מצרים האישית שלי ומאז ובתקופה זו מקדישה את החג הזה - לכל אותן אלו שנגאלו ומתפללת למען - אותן אלו שהגיע זמנם להיגאל".

״החמץ״ שביערתי השנה: "האנרגיות השליליות שחסמו, עצרו ולא נתנו לי להתקדם, להתעצם, להצליח את אותם האנשים שייאשו, צחקקו ולא האמינו בי וביכולות שלי לשאוף להתקדם ולהגיע למקומות הכי טובים בשבילי ולהשפיע בצורה הכי נכונה על אנשים סביבי".

איפה אני בליל הסדר: "אני ומשפחתי נחגוג עם חברים טובים ומשפחותיהן נשב ביחד נקרא את האגדה וננסה להבין אותה ממקום חדש, ממבט אחר, מחוויה שונה שתלמד אותנו צדדים ומקומות שטרם הכרנו".

ראש מועצת אפרת, עודד רביבי

פסח בשבילי : "במציאות בה אנו חיים מעט קשה להבין את המשמעות של יציאה מעבדות לחירות. חג הפסח, מזמן לנו הזדמנות נדירה לעצור לרגע ולהעריך את כל מה שיש לנו".

״החמץ״ שביערתי השנה: "החמץ שאותו אני מנסה לבער הוא חצי הכוס הריקה שלא פעם ההסתכלות הנקודתית, או הרגעית משכיחים מאיתנו את חצי הכוס המלאה, ואתה הערכה למה שיש לנו".

איפה אני בליל הסדר: "ליל הסדר עושים בבית, מוקפים בילדינו שנשכבים על מזרנים, יושבים על פופים ממש כמו בני חורין, ובמקום הנוח ביותר ובאווירה הרגועה יותר מנסים להסתכל על הכל בפרספקטיבה רחבה".

איפה אני בליל הסדר: "ליל הסדר השנה יהיה בגוש עציון בע"ה. עם מתת והילדים ומשפחתה של אשתי".

מנכ"ל באמונה, ישראל זעירא

פסח בשבילי: "לנסות להשתחרר מהמכשיר המשעבד. מהדואל, סמס והווצאפ. לעבוד פחות להרים המבט למעלה לנסות לשאוף ליותר"

״החמץ״ שביערתי השנה: "פחות פרסום יותר ענווה פחות כוחי ועוצם ידי יותר אמונה"

איפה אני בליל הסדר: "בבית עם הילדים והמשפחה וכמובן אורחים מראש יהודי ננסה לעשות חג שמח ואז יהיה כשר".

לחצו כאן לכתבות נוספות בסדרת "פסח שלי" .