טראמפ תקף בסוריה, פוטין זועם

צבא ארצות הברית שיגר טילים אל עבר הבסיס שממנו יצאה המתקפה הכימית. זו הפעם הראשונה שהבית הלבן מורה על מתקפה נגד כוחות אסד.

אלעד בנארי - ערוץ 7 , י"א בניסן תשע"ז | עודכן: 09:18

שתי ספינות של חיל הים האמריקני בים התיכון ירו הלילה (שישי) 59 טילי שיוט מסוג טומהוק נגד מטרות של משטר אסד בסוריה. הטלוויזיה הממלכתית דיווחה כי ישנם ארבעה חיילים הרוגים מצבא אסד.

בין המטרות - בסיס חיל האוויר במחוז חומס שממנו המריאו המטוסים הסורים שביצעו את המתקפה הכימית ביום שלישי באידליב, בה נהרגו עשרות בני אדם. ככל הנראה שדה התעופה שהופצץ נהרס כמעט לחלוטין.

זו הפעם הראשונה שהבית הלבן מורה על מתקפה צבאית נגד כוחות של צבא אסד. התקיפה האמריקנית אירעה בשעה 3:45 בבוקר שעון סוריה.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס לתקיפה ואמר כי "מדובר בעניין חיוני לביטחון ארצות הברית".

"אין ויכוח שסוריה השתמשה בנשק כימי. אני קורא לכל האומות התרבותיות להצטרף כדי להביא לסיום הטבח ושפיכות הדמים בסוריה", הוסיף.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין גינה את התקיפה האמריקנית. לדברי פוטין התקיפה האמריקנית מהווה הפרה של הריבונות הסורית, מנוגדת לחוק הבינלאומי וגורמת לנזק משמעותי ביחסי ארה"ב-רוסיה.

בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחסו לתקיפה ואמרו כי ''בדיבורים ובמעשים שלח הנשיא טראמפ מסר חזק וברור: שימוש בנשק כימי והפצתו, הם בלתי נסבלים", נמסר מלשכת נתניהו. ''ישראל תומכת תמיכה מלאה בהחלטת הנשיא טראמפ ומקווה שמסר נחוש זה מול הפעולות הנוראיות של משטר אסד, יהדהד לא רק בדמשק, אלא גם בטהרן, פיונגיאנג ובמקומות אחרים''.

שגריר ישראל באו״ם, דני דנון, הגיב אמר ״משטרו הרצחני של אסד ממשיך לחצות קווים אדומים והתקיפה האמריקאית העבירה מסר חד וברור: לא עוד. הפעולה מהווה מגדלור מוסרי לעולם כולו״.

נזכיר כי אמש שיגר טראמפ איומים מרומזים כלפי סוריה. בשיחה עם כתבים במטוס ה"אייר פורס 1" אמר טראמפ כי "משהו צריך לקרות" אחרי המתקפה, והוסיף כי הוא "חושב שמה שאסד עשה זה איום ונורא, בושה לאנושות".

טראמפ לא אמר מפורשות כי נשיא סוריה בשאר אסד צריך לפנות את כסאו, אך בשיחה נפרדת עם עיתונאים קרא מזכיר ההגנה רקס טילרסון להדחתו של אסד.

התקיפה האמריקנית אירעה זמן קצר לאחר שסגן שגריר רוסיה באו"ם, ולדימיר ספרונקוב, הזהיר את ארצות הברית מפני פעולה צבאית בסוריה בעקבות המתקפה הכימית באידליב. לדבריו, אם תתקיים מתקפה כזו, יהיו לה "השלכות שליליות".

בתום דיון במועצת הביטחון על התקיפה הכימית אמר ספרונקוב כי "אנחנו צריכים לחשוב על השלכות שליליות. אם תתרחש פעולה צבאית, האחריות תהיה על כתפי אלה שיזמו פעולה טרגית שכזאת".