"יש מחיר לשימוש בנשק כימי"

ראש הממשלה נתניהו קרא בפתח ישיבת הממשלה למעצמות להביא לקיום ההתחייבות הבינלאומית להוציא את הנשק הכימי כולו מסוריה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בניסן תשע"ז

"יש מחיר לשימוש בנשק כימי"-ערוץ 7
תומכים בתקיפה נתניהו
צילום: Alex Kolomoisky/POOL

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה השבועית לתקיפה האמריקנית בסוריה.

"ישראל תומכת תמיכה מלאה בתקיפה האמריקנית בסוריה", פתח נתניהו. "אנו עושים זאת מטעמים מוסריים נוכח המראות הקשים באידליב וגם כדי שיהיה ברור. יש מחיר לשימוש בנשק כימי".

נתניהו הזכיר עוד כי "קיימת התחייבות בינלאומית משנת 2013 להוציא את הנשק הכימי כולו מסוריה. כפי שראינו היא טרם מומשה עד כה".

"אנו קוראים לקהילה הבינלאומית לבלשים את המלאכה וזוהי הזדמנות לשיתוף פעולה אמריקני-רוסי בתחום הספציפי הזה", הוסיף נתניהו.

"המלאכה הזו צריכה להיות שלימה", הדגיש ראש הממשלה וציין, "ישראל מטפלת באזרחים פצועים מסוריה ונמשיך לעשות כך".

בלילה שבין חמישי לשישי ירו שתי ספינות של חיל הים 59 טילי שיוט מסוג טומהוק נגד מטרות של משטר אסד בסוריה. המטרות שהופצצו כללו את בסיס חיל האוויר א-שעיראת במחוז חומס, שממנו המריאו המטוסים הסורים שביצעו את המתקפה הכימית ביום שלישי.

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח גם הוא על הרוגים ומסר כי שדה התעופה הצבאי נהרס כמעט לגמרי. זו הפעם הראשונה שהבית הלבן הורה על מתקפה צבאית נגד כוחות של צבא אסד.

הנשיא דונלד טראמפ מסר הצהרה בעקבות התקיפה: "ביום שלישי, הדיקטטור הסורי, בשאר אסד, ביצע מתקפה כימית נוראית על אזרחים תמימים. בעזרת גז עצבים קטלני, אסד חנק למוות אנשים, נשים וילדים חסרי ישע. מוות אלים ואיטי לרבים כל כך, אפילו תינוקות יפהפיים נרצחו באכזריות בהתקפה הברברית הזו. אף ילד של אלוהים לא צריך לסבול זוועות אלו.

"הורתי על תקיפה צבאית בבסיס חיל אוויר בסוריה, שממנו יצאה המתקפה הכימית. זה עניין של ביטחון לאומי, למנוע את ההפצה והשימוש של נשק כימי קטלני. אין מחלוקת שסוריה השתמשה בנשק כימי, הפרה את המחויבות שלה לאמנת הנשק הכימי והתעלמה מהפצרות מועצת הביטחון של האו"ם. שנים של ניסיונות קודמים לשנות את התנהגות אסד נכשלו לחלוטין, ונכשלו באופן דרמטי. כתוצאה מכך, משבר הפליטים ממשיך להעמיק והאזור ממשיך להיחלש, מה שמאיים על ארצות הברית ועל בנות בריתה.

"אני קורא לכל האומות המתורבתות להצטרף כדי להביא לסוף הטבח ושפיכות הדמים בסוריה ולסיים את הטרור מכל הסוגים. אנו מבקשים חוכמה מהאל כשאנו ניצבים מול האתגרים של העולם הנורא שלנו. אנו מתפללים לשלומם של הפצועים ולעילוי נשמתם של אלו שמתו. אנו מקווים שכל עוד אמריקה תעמוד לצד הצדק, השלום וההרמוניה בסופו של דבר ינצחו. לילה טוב, ושהאל יברך את אמריקה ואת העולם כולו", סיים טראמפ.