הר הבית
הר הבית צילום: יוסי זמיר. פלאש 90

בית משפט השלום בירושלים דחה את בקשת המשטרה להרחיק שלושה פעילים מתנועת חוזרים להר מרחבי העיר העתיקה לחג הפסח והורה על שחרורם של הפעילים תוך שהוא מתיר להם להיכנס לרחבי הרובע היהודי והכותל המערבי.

בהחלטה ציינה השופטת שרון לארי בבלי כי רק בשבוע שעבר התקיים טקס תרגול שחיטת קורבן פסח ברחבי העיר העתיקה בהשתתפות אלפי אנשים, דבר אשר לא גרם לכל פרובוקציה.

בסיום ההחלטה הורתה השופטת להעביר את התיק לקצין תלונות הציבור וכן למחלקה לחקירות שוטרים וזאת בכדי לבחון את התנהלות המשטרה והשוטרים בעת המעצר, לרבות אירוע קשה של הפשטה שעברו חלק מהפעילים במהלך המעצר.

כמו כן, הרחיקה השופטת את הפעילים מרחבת הר הבית עד ליום רביעי, תוך שהיא אוסרת על הקרבת קורבן פסח ברחבי העיר העתיקה.

המשטרה הודיעה לאחר הדיון כי בכוונתה להגיש ערר לבימ"ש המחוזי כנגד ההחלטה.

נזכיר כי השלושה יחד עם פעילים נוספים נעצרו בשעת בוקר מוקדמת בבתיהם ונלקחו לימ"ר ירושלים, שם נחקרו על עבירה עתידית של קשירת קשר לביצוע עוון, וזאת ככל הנראה על רקע כוונתם להקריב קרבן פסח ברחבי העיר העתיקה מחר, ערב פסח.

את הפעילים ייצגו עו"ד איתמר בן גביר ועו"ד נתי רום מארגון חוננו.

עו"ד בן גביר מסר בתגובה "אני מביע סיפוק מהחלטת השופטת שרון לארי בבלי שלא קיבלה את הבקשה הגורפת של המשטרה להרחיק את הפעילים מכל רחבי העיר העתיקה, ולמעשה אפשרה להם חופש תנועה. יחד עם זאת אני מצפה ליום שבו ממשלת ישראל תקבל החלטה להכיר בחופש לקיים גם את מצוות הדת היהודית בהר הבית, לא יתכן שדווקא בהר הבית המשטרה מונעת מיהודים להתפלל, לא יכול להיות שדווקא בהר הבית המשטרה מונעת מיהודים לקיים את מצוות חג פסח, אנו במדינה יהודית ועל השר לביטחון פנים לזכור זאת".

עו"ד נתי רום מארגון חוננו הוסיף כי "לשמחתנו בימ"ש קיבל את טענותינו והחליט כי אין למנוע כניסה של הפעילים לעיר העתיקה ככל שיחפצו בכך, אנו שמחים שבימ"ש אינו נותן למשטרה להמשיך, לפגוע ולרמוס את זכויות האדם של קטינים יהודים שכל חפצם להלך ביום חגם ולעלות לרגל בחג הפסח''.