דובר צה"ל לערוץ 7:
פתחנו במסכת תיקונים, עם הפנים קדימה

"ערכי הניצחון ואהבת המולדת- היו נשארו ויישארו", אומר האלוף מוטי אלמוז. על אלאור אזריה: "עלינו לוודא שנשק ינוצל למטרות מבצעיות".

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בניסן תשע"ז

פתחנו במסכת תיקונים, עם הפנים קדימה-ערוץ 7
האלוף אלמוז
צילום: דובר צה"ל

בראיון מיוחד לקראת חג הפסח מתייחס האלוף מוטי אלמוז, ראש אכ"א ודובר צה"ל לשורת סוגיות בהן בעיקר המתיחות של התקופה האחרונה בין צה"ל לבין הציונות הדתית.

בראשית השיחה עמו נשאל האלוף אלמוז איך קרה שסמח"ט במילואים, שאת עשרות השנים האחרונות שלו הקדיש להעצמת בחורים צעירים, דתיים כחילוניים, לפני שירות צבאי משמעותי, מגיע למסקנה שאין לו ברירה אלא לצאת נגד התפנית הערכית של צה"ל, הצבת ערך השוויון בין המינים כיעד לא פחות ואולי יותר מאשר ערך הניצחון, כל זאת בהתייחס לרב יגאל לוינשטיין.

אלמוז משיב ואומר: "אנחנו מכירים הרבה שנים את תרומתה המאוד בולטת של הציונות הדתית בכל היחידות המבצעיות, הרבה מאוד חיילים, מה שהתחיל במספרים קטנים הוא עובדה מוגמרת, ולמעשה ביחידות הצבא אנחנו לא מכירים הרבה בעיות במקומות שבהם החיילים הקרביים בני הציונות הדתית נמצאים".


בנות היו בצבא ונמצאות בצבא. לא קמנו והחלטנו לטלטל את הצבא ולשנות את ערכיו ופניו של הצבא. אני אומר זאת באחריות גם כמי שעומד בראש אכ"א. הערכים של ניצחון שליחות ואהבת המולדת היו נשארו ויישארו
לזאת הוא מוסיף ומציין כי "בנות היו בצבא ונמצאות בצבא ואני לא חושב שיש כאן עניין מעבר למספר מקומות. לא קמנו והחלטנו לטלטל את הצבא ולשנות את ערכיו ופניו של הצבא. אני אומר זאת באחריות גם כמי שעומד בראש אכ"א. הערכים של ניצחון שליחות ואהבת המולדת היו נשארו ויישארו".

מוסיף אלמוז ואומר: "למעשה חוץ מגדודי הגנת הגבולות שהוקמו בגלל צורך מבצעי ולא בגלל אג'נדה שאני קורא במקומות מסוימים השתלטה עלינו וכו', יש לצבא ייעוד אחד ברור, שהרמטכ"ל מדבר עליו בכל מקום – הייעוד הוא לנצח במלחמה, להגן על המדינה ולהבטיח את שלום אזרחיה. לשם כך אנחנו צריכים חיילים בגבולות ושיתאמנו. גדודי הגנת הגבולות נמצאים מ-2004, ואין שינוי משמעותי חוץ מהקמת שני גדודים שהם מעורבים. כשיש טענות מוצדקות נתקן את העניינים הקשורים לשירות המשותף ולא כל הטענות קשורות לדת".

"פתחנו במסכת ארוכה של תיקוני תשתית, נתקן את הדברים הללו, והעובדות יהיו ברורות. הצבא הוא גוף שצריך לכבד את חייליו ולוודא שבכל המקומות נשמרות הפקודות של הצבא וערכי הצבא, ואין כאן שום עניין לפגוע ברגשותיו של מישהו או לעשות דווקא למישהו", אומר האלוף וכשהוא נשאל כיצד מתיישרים דבריו עם עובדת מתקני השירותים המשותפים, פרט קטן שנראה בהחלט ככזה שנועד לעשות 'דווקא' למישהו בהיותו קטן אך צורם כל כך.

אלמוז משיב וקובע כי הדבר מתוקן כבר כעת, "נטפל בזה ויהיו שירותים מופרדים. כשהעסק רגיש ויש מי שמנצל את הרגישות לדברים אחרים. לא אתייחס לכל הדברים אבל התחושה היא שחלק מהדברים היו לא כדי לטפל במהות אלא מתוך כוונה לתפוס טרמפ ולעשות מזה דברים שאינם קשורים לצבא".

הרמטכ"ל איזנקוט
צילום: דובר צה"ל

כשנשאל אם לטעמו יש מי בציונות הדתית מי שביקש לפגוע בצבא ולשם כך עשה שימוש בטענות על השירותים המשותפים, שולל זאת האלוף אלמוז וקובע כי "הכנות של אנשי הציונות הדתית מוכרת לנו. אני מכיר את האנשים לא מעט שנים. ההיכרות שלנו עם האנשים היא קרובה מאוד, וחלק מהשיח מאוד ענייני בגלל היכרות רבת שנים ובגלל ההיכרות עם רצינות הכוונות והאמת שבכך".

"אין מגמה של שירותים משותפים והפסקת הנוהג שהיה קיים, אלא שבגלל בעיות לוגיסטיות ורק בגללן נכנסו מספר מאוד קטן של שירותים משותפים ובכולם אנחנו עוסקים ואת כולם אנחנו נתקן", אומר אלמוז ומבהיר כי הדבר לא יתרחש ביום אחד אך הטיפול יתרחש בטווח זמן הנראה לעין, כהגדרתו.


אין מגמה של שירותים משותפים והפסקת הנוהג שהיה קיים, אלא שבגלל בעיות לוגיסטיות ורק בגללן נכנסו מספר מאוד קטן של שירותים משותפים ובכולם אנחנו עוסקים ואת כולם אנחנו נתקן
לאחר הבהרת נקודות אלה נשאל שוב אלמוז כיצד קורה שאדם כמו הרב יגאל לוינשטיין מגיע למסקנה שלא ניתן עוד לשתוק לנוכח המתרחש בשורות הצבא. "אני לא רוצה להיכנס לסוגיה הזו. חלק מהטיפול שבו אנחנו נוקטים בצבא הוא מכאן והלאה, ואני פחות נכנס, וגם זה לא תפקידי, להיכנס ולנתח אנשים שהחליטו שהם כך מתבטאים. ממקום שאני נמצא אני לא חושב שאני יכול לנתח סוגיות כאלה. יותר חשוב מה מכאן והלאה. אני מכיר את הרב יגאל ואת הרב אלי מהימים הראשונים של מכינת 'בני דוד' ואני חושב שהסוגיה החשובה יותר היא מכאן והלאה".

אם כן, נשאל האלוף, מה הוחלט לגבי מכאן והלאה בישיבה שהתקיימה בין צמרת הצבא לבכירי רבני הציונות הדתית. אלמוז מציע שלא לתפוס את הישיבה הזו כישיבה מכרעת אלא כחלק משורת פגישות שהיו ומתקיימות באופן שוטף. "צה"ל הוא של כל החברה הישראלית וצריכים להרגיש שאנחנו קשובים. זה לא מהפה ולחוץ. כל מי שצה"ל יקר לו ורוצה להביע או לבקר ולהעיר הערות תפקידנו לבוא ולהקשיב בנפש חפצה, כי כולם רוצים בטוב. אני משוכנע בכך".

"מה שסוכם הוא שבבה"ד 1, הרמטכ"ל חזר על ההנחיה שלו שתישמר המסגרת המגדרית. בגדוד גפן ההימצאות של צוערים וצוערות מתייתרת החל מהמחזור הבא. הצוערים והצוערות עוברים למסגרת שלהם ובבה"ד 1 תישמר המסגרת המגדרית, ייעשה טיפול לקיום פקודות הצבא בכל הקשור להפרדה התשתיתית במקומות שהתעוררו בהם בעיות לאחרונה. הרמטכ"ל ביקש, לאור השמעת חלק מהטענות שנוגעות לפקודת השירות המשותף, הוא ביקש לקחת את הדברים ולחשוב עליהם".

בהקשר זה נשאל אלמוז אם אכן קיימת בעייתיות בקורס חובלים וביחידות עילית של חיל הים שלטענת צוערים הפכו למעורבים. האלוף משיב וקובע כי במקומות הללו המציאות חוזרת להיות כפי שהייתה בעבר. "לצה"ל יש פקודות שכל מי שחושב על תכניות מהסוג הזה הן חייבות לעבור את אישור אכ"א. בשלב זה הכול אותו דבר כפי שהיה".

בה"ד 1
צילום: דובר צה"ל

באשר לאפשרות שדוגלי השוויון יביעו זעם על ההליכה אחורנית מבחינתם, אומר אלמוז כי "אנחנו פחות עוסקים בקידום אג'נדות. אנחנו צריכים להחליט על קו שבו אנשים צריכים להרגיש את הצבא כמקום הכי קרוב ליישום אמונתם, אף אחד לא עושה להם טובה כשהם מרגישים שלא פוגעים בהם. בכל פעם שיש מקרה שיכול להוציא את הסיפור הזה של צבא מלוכד ללא שינוי ערכים הדברים צריכים להיות מתוך מחשבה. אני יודע שנאותגר מעת לעת אבל בסוף צריך לראות רק את טובת הצבא מול העיניים. צה"ל צריך להתרחק מכל עירוב פוליטי ומחלוקת ציבורית ולהישאר בקונצנזוס הישראלי".


אלאור הוא חייל שלנו, ואין לנו שום כוונה לשים אותו במקום כמו שחלק מהאנשים פרשו את זה. אני מודע לעוצמתו של האירוע. צריך לזכור שב-12 בצהרים קיבלנו את העובדות שלא השתנו מאז ועד היום.
באשר להתבטאויותיו שלו אודות רבנים, התבטאויות ברוח 'צווחנות' שנדמה שהוסיפו שמן למדורה, אומר אלמוז: "אני מצפה מכולם, קודם כל ממני, שכל מה שקשור במסרים ובבדיקת העובדות 'סוף מעשה במחשבה תחלה', קודם לבדוק את העובדות לפני שמתבטאים, וכל מי שמתבטא יכיר את העובדות אחר כך אם יש ביקורת היא חייבת להישמע ובקול החזק ביותר מבחינת המבקר, אבל כולנו חייבים לגלות אחריות ולהבין שהעניין של צה"ל הוא היותר חשוב ומשמעותי מכולם".

באשר להסתייגותו שלו מדבריו כלפי הרבנים מזכיר האלוף אלמוז כי הוא בעצמו פרסם מאמר בו הביע את הדברים באופן ברור: "כתבתי במילותיי שלי שלא הייתה כוונה לפגוע ואם מישהו נפגע אני מתנצל. כתבתי זאת יומיים אחרי ב'מקור ראשון'".

מעניין זה נסובה השיחה עם האלוף לפרשת אלאור אזריה. האלוף נשאל אם התבטאותו שלו והתבטאותו של הרמטכ"ל נגד אזריה לא היו מוקדמות מדי ולא הציבו את החייל לבדו במערכה מול הצבא כולו.

"אלאור הוא חייל שלנו, ואין לנו שום כוונה לשים אותו במקום כמו שחלק מהאנשים פרשו את זה. אני מודע לעוצמתו של האירוע. צריך לזכור שב-12 בצהרים קיבלנו את העובדות שלא השתנו מאז ועד היום. לחלק מהדברים אני לא יכול להתייחס כי ישנו תהליך משפטי. יש חומה בין הציר הפיקודי למשפטי שבו אנחנו לא מתערבים, אבל מפקדים בכל אירוע מבצעי חייבים להגיד את שלהם בנוגע לאירוע. אנחנו אומרים באותו יום בצהרים את האמירות הפיקודיות כמחויבות שלנו כלפי החיילים וכלפי כל מי ששואל אותנו".

"לאירוע שני חלקים, החלק הראשון הוא חלק טוב מאוד מבצעית ששני מחבלים שבאו לרצוח מנוטרלים. החלק השני קורה 11 דקות לאחר מכן והוא אירוע פחות טוב בניגוד לנורמה הצה"לית מבצעית. הדבר השלישי הוא שלחייל יש את זכות החפות וכל עוד החקירה מתקיימת אנחנו לא יכולים להיכנס לעניין".

אזריה ומשפחתו בהכרעת הדין
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מוסיף אלמוז ואומר כי "מעבר לכל אנחנו מפקדים שחייבים לשמור על הצבא בצורה מאוד נחושה והשנתיים האחרונות העמידו את צה"ל במבחן מבצעי לא פשוט בגזרת יהודה ושומרון כפי שראינו ביום חמישי האחרון, ואני רוצה להביע את תנחומינו והשתתפותנו עם משפחתו של הרב אוהד. שילמנו מחיר יקר. ראינו את המבחן של חיילי צה"ל בסיכול אירועים בהחלטות של שניות ועם זאת מהצד השני עלינו לוודא שהנשק שניתן להם מנוצל למטרות מבצעיות, להסרת איום ושהם יודעים לקבל החלטות נכונות".

עוד נשאל האלוף אלמוז אודות הפעילות ההומניטארית מול נפגעי התקיפות בסוריה והאופן שבו צה"ל מוודא שלא יחדרו עימם גורמים בעייתיים. אלמוז מספר כי לא מדובר במנגנון חדש ולמעשה "סמוך לגדר יש בצה"ל יחידות שמטפלות בזה. אנחנו מוודאים שמי שזקוק לטיפול רפואי יקבל אותו. אני לא יכול להיכנס לעניינים מודיעיניים שקשורים בסך כל הפעילות. מדי פעם אנחנו שומעים שכאילו יש לנו אינטרס לנצל את הטיפול לצרכים מודיעיניים. אני שולל זה מכל וכל. האינטרס היחיד הוא עזרה הומניטארית וטיפול בפצועים".