"שלטון משפחת אסד מתקרב לקיצו"

מזכיר המדינה של ארה"ב, רקס טילרסון, אומר שדרוש תהליך פוליטי שבסופו יעבור השלטון בסוריה לידי העם.

גיא כהן , ט"ו בניסן תשע"ז

מזכיר המדינה של ארה"ב, רקס טילרסון, אמר היום (שלישי) כי שלטונה של משפחת אסד בסוריה מתקרב לסיומו. הוא הזהיר את רוסיה שהיא עלולה להפוך "בלתי רלבנטית" אם תמשיך לתמוך בשלטון אסד.

טילרסון דיבר עם עתונאים בפגישת שרי החוץ של "קבוצת שבע המדינות" איטליה, זמן קצר לפני שהמריא למוסקבה בכדי לפגוש את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. בתשובה לשאלת עתונאי לגבי מסרים סותרים מהממשל של דונלד טראמפ, לגבי הנכונות לקבל את המשך שלטונו של בשאר אסד, ענה טילרסון:

"מבחינת העתיד של בשאר אל-אסד, חשוב לנו שנפתח בתהליך פוליטי שיוביל למסקנה הסופית לגבי האופן בו ינוהל השלטון בסוריה. המדיניות שלנו קוראת לסוריה מאוחדת תחת שלטונו של העם בסוריה. נדמה לי שברור לכולנו שהשלטון של משפחת אסד מתקרב לקיצו; אבל השאלה לגבי איך זה יסתיים, ו[איך ינוהל] המעבר עצמו, יכולה להיות חשובה מאוד, לפי ראייתנו, בכל הקשור למידת העמידות והיציבות הפנימית של סוריה המאוחדת".

פוטין אמר היום כי ההתקפה הכימית האחרונה בסוריה היא עניין ש"ראוי לבדוק ביסודיות". לדבריו, רוסיה תבקש מהארגון לאיסור נשק כימי לחקור את המקרה.

ואולם, פוטין לא הראה סימנים כאילו בכוונתו לסגת מתמיכתו באסד. הוא השווה את ההאשמות נגד אסד למודיעין הלקוי עליו נשען ממשל ארה"ב ב-2003 בכדי להצדיק את הפלישה לעירק.