הרב שמואל אליהו:
הגאולה שלנו - יותר מיציאת מצרים

רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, קושר במסגרת פרויקט החג של ערוץ 7 בין החמץ והמצה ובין הגאולה שבה אנו נמצאים ותהליך קיבוץ הגלויות.

אלירן אהרון , ט"ו בניסן תשע"ז

"חג הפסח בשבילי זה מה שאומר הנביא ירמיהו, שהגאולה שאנחנו חיים בה עכשיו היא יותר מיציאת מצרים: לֹא יֵאָמֵר עוֹד חַי ה' אֲשֶׁר הֶעֱלָה אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם, כִּי אִם חַי ה' אֲשֶׁר הֶעֱלָה אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ צָפוֹן וּמִכֹּל הָאֲרָצוֹת.

יש הרבה מפרשים שמסבירים למה קיבוץ הגלויות הנוכחי, מ-102 מדינות, הוא גדול יותר מקיבוץ הגלויות שהיה ממדינה אחת, ממצרים, בין השאר כי זה היה אחרי 210 שנה ופה זה אחרי 1900 שנה. זה הרבה יותר פלאי.

זו המצה. המצה מטרתה לחוש את ההתמודדות הלא קלה שהיתה להקים את המדינה וגם עכשיו לקומם אותה ולהביא אותה לייעודה. החמץ זו התחושה שלנו, לפעמים, שאנחנו עשינו, שמי שהקים את המדינה הם הרצל ובן גוריון. לא מבינים שזה 'לא בצדקתך' אלא זכות אבות וברית אבות שאנחנו זוכים לממש אותן. אבל התחושה שאני עשיתי ואני בניתי היא קצת מביאה חמיצות בפה. נכון, כל הכבוד לכל מי שטרח ועשה ויגע, אבל המדינה הזאת לא יכולה היתה לשרוד רגע אחד בלי ברכת ה', בלי סיעתא דשמיא. לא היינו מנצחים בתש"ח בלי ברכת ה' ולא בששת הימים ולא היינו שורדים עם כל הזאבים שסביבנו.

ברוך ה' הקדוש ברוך הוא נתן לנו עוצמה לא מובנת, כלכלית, חקלאית, תרבותית, צבאית, בעלייה, בבניין, בהכל. ברוך ה' אנחנו מתאמצים, אבל זו ברכת ה'. ולוואי שנזכה לראות עין בעין שיש ה' בקרבנו וזה לא רק אנחנו".

למצלמת החי של ערוץ 7 ו-ILTV בכותל המערבי לחצו כאן