אז איפה כן מתאים להנציח את גנדי?

חוקר מערכות ישראל מציע לרכוש את המלון שבו נרצח גנדי ולהקים בו מרכז בינלאומי ללוחמה בטרור, מומחיותו של רחבעם זאבי הי"ד.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז בניסן תשע"ז

אז איפה כן מתאים להנציח את גנדי?-ערוץ 7
יעל זאבי ז''ל ובנה באזכרה לגנדי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לאחר סערה גדולה ומאבק ארוך של ותיקי הפלמ"ח ומלווי השיירות נכנע ראש הממשלה והחליט לבטל את הכוונה להנציח את זכרו של האלוף השר המנוח רחבעם זאבי גנדי הי"ד בשער הגיא, אבל איפה יהיה נכון בכל זאת להנציח את שמו של האלוף?

על כך שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ההיסטוריון הצבאי ד"ר אורי מילשטיין שמעלה הצעה מקורית.

לדברי ד"ר מילשטיין, לא ראוי ומתאים לבחור בהר או במורד כלשהו כאתר להנצחת שמו של גנדי. הוא גם מציין שאכן גנדי לא לחם בשער הגיא וגם על מהלכיו בקרבות מלחמת העצמאות קיימת ביקורת לא מבוטלת.

אשר על כן מציע מילשטיין למקד את ההנצחה בעיקר פעילותו ותרומתו של האלוף המנוח – המאבק בטרור.

"כאלוף פיקוד מרכז בין 68' ל73' הוא לחם נגד הטרור. הייתי אומר שהלחימה נגד הטרור כיום היא עניין מרכזי עולמי ובעניין הזה, כמו הייטק ופיתוח אמל"ח, אנחנו מהמובילים בעולם. המלחמה העיקרית במזרח התיכון היא לוחמת טרור, לוחמה זעירה ולוחמת גרילה שבה זאבי הצטיין לא רק כאלוף פיקוד אלא גם כיועץ רה"מ למלחמה בטרור".

לנוכח כל זאת מציע ד"ר מילשטיין שהמדינה תרכוש את המלון בו נרצח גנדי ותהפוך אותו למרכז עולמי ללחימה בטרור. "אם היו עושים את זה ואם היו מקימים מרכז עולמי למלחמה בטרור, והמימון יכול להיות עולמי בינלאומי ולא רק ממשלתי, זה היה מראה שבמקום שבו הוא נרצח על ידי הטרור בו יפתחו תובנות ודרכים ללחימה בטרור. זה גם ינציח אותו וגם יהיה מהלך חשוב בלחימה העולמית נגד הטרור".

על מתנגדי הנצחתו של גנדי בשער הגיא מעיר ד"ר מילשטיין כי "החבר'ה האלה שהתנגדו לא היו כל הפלמ"חניקים. הפלמ"ח היה מורכב משלוש חטיבות הראל יפתח והנגב. המתנגדים היו ברובם המכריע מחטיבת הראל שפעלה בגזרת ירושלים, בתוכה היו הפורמנים והזהבים שפעלו בליווי שיירות שפעלו עד סוף תקופת השיירות. האנשים האלה הסתייגו מגנדי. לא שמעתי מישהו מחטיבת יפתח, שבה גנדי לחם, שמסתייג מהעניין".

הנצחה ראויה. גנדי הי"ד
צילום: פלאש 90

"אני סבור שההתנגדות החריפה היא בגלל אישיותו שהיא גם עמדותיו הימניות לאומיות קיצוניות. הם אנשי שמאל והם לא רוצים שהמקום שהם מזוהים איתו, מקום שהוא השער לפעילות חטיבת הראל, דווקא גנדי יהיה שם, וגם בגלל אישיותו כפי שנחשפה ב'עובדה' של אילנה דיין, אישיות שיש עליה ביקורת באג'נדה הנוכחית, למרות שמה שעשה גנדי כלפי נשים זו הייתה נורמה באותה תקופה. באותה רוח אפשר להגיד על משה דיין הרבה יותר מאשר על גנדי. אבל אם מדברים על הקמת מרכז לחקר הטרור אין להם אמירה בעניין, ולהערכתי הם לא יגידו מילה".

"אמנם הם מתנגדים, אבל במורשת הפלמ"ח וטיפוח המורשת הזו גנדי היה האיש הבולט ביותר. הכרתי אותו באופן אישי, אחי ז"ל היה אולי הלוחם הבולט ביותר במחלקה שלו, מחלקת מעוז. דרך אחי היו לי אעם גנדי קשרים רבים. בנוסף, יצא כך שהוא היה הקורא, מטעם ההוצאה לאור, של ספרי על מלחמת העצמאות. הייתי אצלו הרבה בבית והתיידדנו מאוד. אחר כך הוא היה ביקורתי אחרי הפרסום ואחרי שהבעתי ביקורת על מהלכים שלו, אבל אני סבור שאם יקימו מכון לאומי או בינלאומי איש מהקבוצה הזו לא יתנגד. זה גם לא כל כך משנה. אלו לא הקבוצה המוערכת של האלופים, אז בעיתון 'הארץ' ידפיסו איזו ביקורת...".

עוד נשאל ד"ר מילשטיין אם אינו מעריך שהעולם, שאותו הוא סבור שיש לגייס להקמת מכון מחקר שכזה, יתנגד להנצחת מי שנחשב לאבי תפיסת הטרנספר בישראל. מילשטיין משיב ומזכיר כי לא גנדי הוא שהמציא את עניין הטרנספר אלא ברל כצנלסון ובן גוריון ואחרים בשנות השלושים. עוד הוא מזכיר כי "טרנספר נעשה באירופה הרבה, על ידי גרמנים, פולנים ובבלקן ועוד.

''אני לא חושב שהדבר יעורר משהו, ולא מעניין אותם מה הייתה עמדתו. מקימים משהו לזכר אדם שפעל נגד הטרור ולכל אדם אפשר לחפש ולמצוא משהו מעברו. אם אני חושב על המאפיינים העיקריים של גנדי בעניין הפוליטי והצבאי זה המאבק בטרור".

עוד מוסיף מילשטיין ומזכיר כי באשר לאומות העולם המערבי הרי ש"גם אם יש להם הסתייגות בנושא המדיניות בישראל והטרנספר, הם מאוד רוצים להיעזר בנו בהרבה דברים שאנחנו טובים בהם, ומקובל בעולם שבגלל הניסיון והחשיבה היצירתית של אנשיה ישראל מובילה בתחום הזה. אני סבור שרבים יתנו לזה יד".

ומה באשר לקו הירוק? האם האומות יסכימו למהלך שכזה שיקרה מעבר לקו הירוק? "אני לא יודע להגיד אם תהיה בעיה, אבל לתחושתי לא זו תהיה הבעיה הקשה. בסך הכול, את גנדי צריך להנציח בירושלים. ראשית, הוא נולד בירושלים, וכאלוף פיקוד מרכז הוא פעל בירושלים מול התפתחות הטרור, הקרבות במלכיה ומשמר העמק הוא לא הצטיין בהם כל כך.

''גנדי צריך להיות מונצח בירושלים וגם אם לא נדבר על מכון בינלאומי אז לפחות מכון לאומי, הגיע הזמן שישראל תדון באופן מופשט בנושא הלוחמה בטרור".