''א-סיסי יכריע ויביס את דאע"ש''

סגן ראש המל"ל לשעבר לערוץ 7: הפיגועים במצרים מבקשים לערער את יציבות שלטון א-סיסי, אבל התמודדותו עמוקה ותניב הכרעה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז בניסן תשע"ז

נשיא מצרים בביקורו בארה"ב בשבוע שעבר
נשיא מצרים בביקורו בארה"ב בשבוע שעבר
צילום: רויטרס

עשרות ההרוגים בפיגועי דאע"ש במצרים נראים כמערערים את יציבות שלטונו של א-סיסי שמכריז על מצב חירום במדינה וקורא לעמו לעמוד באומץ נגד הטרוריסטים.

ד"ר ערן לרמן, לשעבר סגן ראש המל"ל וכיום מרצה במרכז האקדמי שלם וחוקר במכון בגין סדאת, מתייחס למתיחות במצרים ולהשלכותיה של המתיחות הזו על ישראל. לדבריו אין לראות בפיגועים אלה, על אף חומרתם ומורכבותם, כאלה שיוכלו לערער את יציבות שלטונו של הנשיא א-סיסי.

"נכון לתת לפיגועים הללו את חשיבותם וחומרתם. זה לא דבר קל ערך, מדובר במתקפה מתואמת ולא מפגעים בודדים, זה מבצע שתוכנן היטב על ידי גורמי המדינה האיסלאמית, אבל בסופו של דבר המשטר המצרי הוכיח בעבר ולהערכתי יוכיח גם בעתיד שהוא מטיב להגן על המרחבים החיוניים במצרים", אומר לרמן ומציין כי בסיני המצב מורכב יותר, "הסדר החברתי והפוליטי שם התערער מזמן, האזור הוזנח שנים ארוכות, מובארק התייחס לאזור הזה בזלזול, המשטרה התפוררה בהמשך והכוחות הקיצוניים התבססו שלם.

''המאבק קשה וארוך אבל המשטר נוקט שם סדרה מעניינת של צעדים שיביאו לאותה תוצאה כמו במצרים. דאע"ש יוכה ויובס ובסופו של דבר יחוסל".

על תקופת הזלזול של מובארק באזור זה, אומר ד"ר לרמן כי "צבא כמעט ולא היה שם, בין השאר בגלל הסכם השלום. הייתה משטרה וב-2011 המשטרה המצרית התפוררה כתוצאה מהמהפכה והחלל הריק נוצר כתוצאה מכך. עוד קודם לכן היו שם תאים של ארגונים קיצוניים כמו 'אנסאר בית אל מאקדס שהפך למחוז סיני של דאע"ש, אבל האפקט היה משני. בשנים האחרונות הוא הפך לאיום אסטרטגי והמשטר נאבק בו בכל יכולתו".

לדברי לרמן הפיגועים האחרונים היו פגיעה קשה ביוקרתה של מצרים וביוקרתו של הממשל ולא במקרה האחראי לכישלון האבטחתי בטנטא הודח בו ביום, זו "פגיעה ביוקרתה של המערכת המצרית, פגיעה ביחסים עם המיעוט הקופטי ופגיעה בדימוי שא-סיסי ייצר של יציבות המערכת מול גורמי הטרור".

"הוא מקים מטה חדש שלא רק יילחם בטרור אלא ביסודות שלו. הוא מגדיר את המערכה לא רק במערכה ביטחונית אלא גם כמערכה חינוכית ואידאולוגית, לנקות את האיסלאם מהמחלה האינטלקטואלית של הטרור, נגע שפשה באיסלאם במאתיים השנים האחרונות. הוא רוצה שאל אזהר יחברו אליו למשימה הזו", אומר ד"ר לרמן הסבור כי תיקון במצרים יחולל שינוי רחב הרבה יותר.

"מצרים עדיין חשובה מאוד בתוך המאזן הכולל? אם א-סיסי יצליח במהלך המורכב שהוא מתחיל בו והמהלך יצבור מומנטום, ואם הוא יצליח בתוך כך לפתח יחסים טובה יותר עם הסעודים, ואם הוא יצליח לבצר את מחנה היציבות בעולם הערבי תהיה לזה השלכה משמעותית על מאזן הכוחות".

באשר להשלכות בסיני ובמצרים על ישראל מזכיר לרמן את המשפט הקדום 'אשרי אדם מפחד תמיד' כבסיס לתפיסת הביטחון. "מערכות המודיעין והביטחון של מדינת ישראל מתבוננות בטלטלה של הרדיקליזציה האסלאמית של האזור מתוך רגישות גבוהה. אנחנו מכירים את המצב במצרים שמדי פעם זולג אם ברקטה כלשהי באילת או בעוטף עזה וכו'. יש לנו דרכים לפעול בשיתוף פעולה עמוק עם מצרים.

''מעבר לזה, הצד החיובי של האיום הוא שהוא יוצר שותפות עמוקה בינינו לבין כמה גורמים שרואים איתנו את הסכנה מהמדינה האסלאמית והאחים המוסלמים ותומכיהם. הם רואים את כל אלה כאיום משותף ולכן יש יותר ויותר סימנים של הבנה ושיתוף פעולה עם עוד ועוד גורמים".

באשר לחשאיות שאפיינה עד כה את שיתופי הפעולה של ישראל עם מדינות מוסלמיות, מציין לרמן כי הדברים הולכים ומשתנים גם אם בקצב איטי. הוא מזכיר את התרגיל הצבאי אווירי שהתקיים באחרונה ביוון ובו לקחו חלק בפומבי ישראל, מצרים וצבאות מאיחוד האמירויות, "אפילו לא טרחו לתת לזה מעטה של חשאיות. אז יש סממנים של יציאה לאור, ויחד עם זה כבר נאמר במקורותינו ש'אין הברכה שרויה אלא בסמוי מהעין' ואני חושב שבאופן עקרוני נכון ונבון לדבוק בכך".