ליטא: תואר כבוד לנספים, לא לפרטיזנים

אוניברסיטת וילניוס תעניק תארים לסטודנטים יהודיים שנרצחו בשואה, בתנאי שלא היו פרטיזנים.

גיא כהן , כ' בניסן תשע"ז

בית העלמין היהודי בוילנה
בית העלמין היהודי בוילנה
צילום: רויטרס

אוניברסיטת וילנה תעניק תארים לסטודנטים יהודיים שנרצחו בשואה, בתנאי שלא היו פרטיזנים.

אוניברסיטת וילנה (וילניוס) שבליטא הודיעה כי תעניק תארים שלאחר המוות לסטודנטים יהודיים שנרצחו בשואה, בתנאי שלא היו פרטיזנים.

האוניברסיטה פירסמה באתר שלה את המיזם החדש, הקרוי "מחזירים את הזיכרון", ביום רביעי. היא עודדה קרובי משפחה של קורבנות שואה להגיש בקשה להכרה בתואר באמצעות מנגנון מיוחד שהוקם השנה.

סוכנות הידיעות JTA מסרה, עם זאת, שהתארים לא יוענקו לסטודנטים יהודיים שנלחמו בשורות הפרטיזנים הקומוניסטיים או הפרו-סובייטיים. לא יוענקו תארים "אם נקבע שיש ראיות לשיתוף פעולה עם מנגנונים פוליטיים ומשטרתיים של משטרים טוטליטריים", נאמר באתר.

ואולם, כמעט כל תנועות ההתנגדות לנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה נתמכו על ידי הסובייטים או שהיו קשורים לברית המועצות באופן כלשהו.

התביעה בליטא פתחה בחקירה, ב-2008, נגד שלושה פרטיזנים יהודיים שנחשדו בפשעי מלחמה. החקירה נסגרה בשל זעקה בינלאומית.

בין חום לאדום

ליטא, כמו כמה מדינות מזרח אירופאיות אחרות, מקדמת את הנראטיב שהיסטוריונים מכנים "רצח העם הכפול", או "ההשוואה בין חום לאדום". ההיסטוריונים שלה רואים בגרמניה הנאצית ובבריה"מ משטרים דומים, מבחינת השפל המוסרי שלהם, ומגדירים את שניהם כטוטליטאריים. ליטא מגדירה גם את השליטה הסובייטית בה כצורה של רצח עם.

צייד הנאצים אפרים זורוף האשים את הליטאים באימוץ ההשוואה הזו, בכדי להתכחש לשיתוף הפעולה הנרחב של האוכלוסיה הליטאית עם כוחות הכיבוש הנאציים, כולל ברצח של 95% מהאוכלוסיה היהודית, שמנתה 230,000 לפני המלחמה.

ההחלטה להעניק תארים לנספים התקבלה לאחר שפרופ' משה לפידות ביקש הכרה בדודו, שלמד כימיה במוסד לפני שנספה. הוא קיבל את תעודת התואר בשם דודו – אותו מעולם לא פגש – בטקס שנערך החודש בשגרירות הישראלית בווילנה.