ברגותי יענש על מאמר בניו יורק טיימס

המחבל מרואן ברגותי פרסם טור תחת הכותרת "מדוע אנחנו שובתים רעב בבתי הכלא בישראל". בעיתון לא צויין עברו הרצחני של ברגותי.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"א בניסן תשע"ז

בניין הניו יורק טיימס
בניין הניו יורק טיימס
פלאש 90

המחבל הרוצח מרואן ברגותי, העומד בראש המאבק שהוביל לשביתת המחבלים בכלא, הסביר במאמר דעה ל"ניו יורק טיימס" את הסיבות לפתיחת השביתה.

"לאחר שביליתי את 15 השנים האחרונות בכלא הישראלי, הייתי הן עד והן קורבן למערכת הבלתי חוקית של מעצרים שרירותיים וטיפול נוראי באסירים הפלסטינים. לאחר שניסינו לנצל כל אופציה אחרת, החלטתי כי אין כל ברירה מלבד להתנגד להתעללות הזו על ידי שביתת רעב", כתב ברגותי.

"שביתת רעב היא הצורה השקטה ביותר של התנגדות. היא גורמת לסבל רק לאלו שלוקחים בה חלק והן על יקיריהם, בתקווה שהבטן הריקה שלהם וההקרבה שלהם יעזרו להדהד את המסר אל מעבר לגבולות תאי המאסר האפלים שלהם".

"עשורים של ניסיון הוכיחו כי המערכת הבלתי אנושית של כיבוש קולוניאלי וצבאי של ישראל מטרתה לשבור את רוחם של האסירים ושל העם שאליו הם משתייכים על ידי התעללות בגופם, הרחקתם ממשפחותיהם וקהילותיהם, זאת תוך שימוש באמצעים משפילים כדי לכפות שעבוד. חרף הטיפול הזה – אנחנו לא ניכנע".

משב"ס נמסר הבוקר כי "שביתת רעב בבית הסוהר מסכנת את בריאותו וחייו של אסיר הנתון במשמורת המדינה האחראית לשלומו, ומפרה את הסדר והמשמעת בבתי הסוהר. כל שכן שביתת רעב מאורגנת. שירות בתי הסוהר החל בנקיטת צעדים משמעתיים כלפי השובתים, ובנוסף הועברו כמה אסירים לאגפים נפרדים".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי תקף את הניו יורק טיימס על שהשמיטו את היותו של ברגותי רוצח ומחבל שפיקד על ארגון טרור ואחראי על רציחתם של ישראלים רבים.

"לפי העיתון האמריקני, הוא מנהיג פלסטיני וחבר פרלמנט, אולם משום מה עורכי העיתון שכחו לציין כי הוא אחראי באופן ישיר לרציחתם של ישראלים רבים כאשר פיקד על ארגון הטרור 'גדודי חללי אל-אקצה' במהלך האינתיפאדה השנייה", נמסר ממשרדו. "מוטב היה לציין בסוף המאמר כי ב-2004 הוא הורשע, לאחר משפט הוגן וללא שיקולים פוליטיים, ברצח וביצוע פעולות טרור ועל כן נידון לעונש של חמישה מאסרי עולם בכלא ו-40 שנות מאסר. הוא רוצח וטרוריסט".

ברגותי, שיזם ומוביל את שביתת הרעב של 1,187 האסירים הביטחוניים שהחלה היום (שני), הועבר מכלא הדרים לבית המעצר קישון כצעד ענישה.